בלוג-און

על ראיונות עבודה בשילוב בינה מלאכותית כבר שמעתם?

האם אי פעם שיקרתם במהלך ראיון עבודה? רוב האנשים יענו שכן, לעיתים אנו נמנעים  מלהגיד את האמת לאמיתה במהלך הריאיון- Not any more! בפעם הבאה שתעברו ראיון עבודה, הבינה המלאכותית תתצפת על הבעות הפנים שלכם, תאזין לטון הדיבור שלכם וכך תוכל להבחין עד כמה אתם כנים. באותה מידה היא גם תדע לבחון את התאמתכם למשרה המיועדת! נשמע מלחיץ? לא בהכרח…

כיום, חברות מובילות כמו Unilever, IBM ועוד רבות אחרות משתמשות בשירותיהם של מוצרים המעניקים את האפשרות לנתח את ראיונות העבודה באמצעות בינה מלאכותית (Hirevue הוא מהמוכר שביניהם). ריאיון הווידאו מורכב אך ורק משאלות ותשובות אשר עליהם אתם, המועמדים צריכים לענות באופן מידי. הריאיון יכול להתבצע דרך מכשיר הטאבלט, סמארטפון או מחשבכם האישי.

אז איך זה בעצם עובד? באמצעות טכנולוגיית דיבור וזיהוי פנים, המוצר בוחן את נימת הקול של המועמד, קצב דיבור, מורכבות של אוצר המילים ושפת הגוף. בנוסף, קיימים חיישנים אשר חושפים רגשות כגון כעס, שמחה, פחד או הפתעה. מערכת הבינה המלאכותית מעניקה לכל ראיון ציון המתבסס על מעל ל-250,000 נתונים. ככל שמתבצעים יותר ויותר ראיונות בשיטה זו, כמות המידע שנכנסת לבסיס הנתונים גדלה ומתבצע תהליך שנקרא בשפת המקצועית למידת המכונה (Machine learning). בתהליך זה, מסוגלת המכונה לשדרג את עצמה ואת יכולות הניתוח שלה אשר מאפשרים לבינה המלאכותית להמשיך ולהשתפר כל הזמן.

אתם בטח שואלים כיצד ניתן להתכונן לראיון מסוג זה? על אף ההכנות הרגילות שעושים לקראת ראיון עבודה; ביניהן מעבר על השאלות הנפוצות ביותר בראיונות עבודה, קריאת טיפים המסבירים כיצד להתכונן לקראת ראיון עבודה בסקייפ ורבות נוספות, ראיון עבודה בחברות בהן אלגוריתם של בינה מלאכותית מנתח את ההתנהגות שלכם זה פשוט לא אותו הדבר! ראשית, יש לעבוד על הבעות הפנים ואף להחצין אותן במהלך הריאיון- חיוך מאוזן לאוזן שכביכול יראה מגוחך בפני האדם המראיין אתכם, יזוהה בצורה טובה יותר על ידי אלגוריתם של בינה מלאכותית. כמו כן, חשוב לשים לב שיש חיבור תקין וסדיר לאינטרנט וכן תאורה בהירה באזור בו אתם יושבים. אנחנו יודעים על מה אתם חושבים עכשיו, שבעצם לא כזה קשה לרמות את האלגוריתם של הבינה המלאכותית- אז נכון אתם צודקים, אם הנכם שחקנים ממש טובים שיודעים לזייף התעניינות והתלהבות מהמשרה, באותה מידה תוכלו להטעות גם את המראיין ולא רק את הבינה המלאכותית.

מחפשים את העבודה הבאה שלכם בהייטק? >>>

מהם היתרונות של שילוב הבינה המלאכותית בראיונות עבודה עבורי כמועמד?
אחד היתרונות הבולטים של ראיונות מסוג זה והסיבה לכך שעוד ועוד חברות מאמצות שירות זה היא יעילות! ראשית, תהליך זה מאפשר למועמד להתראיין מכל מקום שהוא רוצה ובשעה הנוחה לו ביותר. בנוסף, חברת Unilever המשתמשת בשירות, טוענת כי פיתוח חדשני זה מאפשר העסקתם של עובדים, תוך מתן דגש על שוויוניות ללא הבדלי דת, גזע ומין. כאמור גם מראיין אנושי מחויב להימנע מכל אפליה אשר תשפיע על שיפוטו, אך לצערנו, בקרב בני האדם עדיין קיימת הטיה באופן לא מודע ואילו הבינה המלאכותית מנועה מאתגרים שכאלו. לבסוף, היתרון החשוב מבין כולם, הוא האפשרות לקדם מועמדים ללא הבחנה בין האוניברסיטאות/המכללות בהן הם למדו. הכוונה היא שלאלגוריתם אין העדפה למוסד כזה או אחר, יוקרתי יותר או פחות, כל המועמדים מתחילים באותה רמה ונמדדים על היכולות שלהם ללא מתערבים חיצוניים.

מרגיש טוב מדי? אנחנו מודים, לא הכול ורוד. קיימים גם מספר חסרונות בראיונות מסוג זה. יש שיטענו כי הרעיון שבינה מלאכותית מנתחת את פניהם של מועמדים על מנת לתעדף את התאמתם למשרה הוא שגוי מבחינה מחשבתית מכיוון שהוא מתבסס אך ורק על חיצוניות. בנוסף, מצבי הרוח שלנו משתנים בתדירות גבוהה ובהתאם לסיטואציות שונות הקורות בחיינו. ייתכן כי בדיוק נפרדתם מבן/בת הזוג או שהנכם סובלים מכאב שיניים טורדני. בהתאם לכך, גם מצב הרוח שלכם ישתנה וסביר שהבינה המלאכותית תזהה זאת כאי שביעות רצון, עצבים או לחץ, גם אם זה כלל לא קשור למשרה. כמו כן, בראיון עבודה רגיל יש ביכולתכם לבחור אם ומה לספר למראיין, ואילו בראיון מסוג זה אין לכם את האפשרות הזו. חיסרון נוסף הוא יכולתה של הבינה המלאכותית לפרש את פני המרואיין בצורה לא נכונה, מה הכוונה? קעקועי פנים, צלקות, עיוותי פנים, בוטוקס וכדומה עלולים להוביל לפירוש הבעות הפנים באופן שגוי.

לסיכום, אם המומחים צודקים, שימוש בבינה המלאכותית לסריקת מועמדים למשרות שונות הוא בהחלט הצצה לעתיד עולם הגיוס! עד שתהליך חדשני זה יגיע לארץ, אנו מזמינים אתכם להיכנס לעמוד המשרות שלנו ולעת עתה, להתמיין בדרך בה אתם רגילים לעשות זאת. כבר יש לכם משרה קבועה? עזרו לחבר ושלחו את קורות החיים שלו למבצע חבר מביא חבר! רוצים לדעת עוד על כל אותן טכנולוגיות חדישות? היכנסו למאמר שכתבנו על הטרנדים המובילים במהפכה הטכנולוגית שעובר עולם ההייטק.

מחפשים את העבודה הבאה שלכם בהייטק? >>>

דברו איתי כדי למצוא את המשרה הבאה שלכם!