בלוג-און

איך להתכונן לריאיון עבודה טלפוני במספר שלבים פשוטים? כל התשובות נמצאות כאן!

אין דבר יותר מלהיב מלקבל תשובה ממקום עבודה בו תמיד חלמתם לעבוד! הכנתם קורות חיים, קיבלתם מכתבי המלצה ועכשיו אתם מוכנים לפגוש את המראיין שלכם, או להסתפק בלשמוע את הקול שלו… קראתם נכון! ראיונות רבים, בשלביהם הראשונים נעשים דרך הטלפון. עצרו הכול, בלי פאניקה, אנחנו כאן כדי לעזור לכם להגיע מוכנים לריאיון הטלפוני ולצלוח אותו בהצלחה רבה!

אחד השלבים הקריטיים ביותר, המהווה הזדמנות להשאיר רושם ראשוני חיובי, הינו ריאיון עבודה טלפוני, המהווה על פי רוב שלב מקדים לריאיון הפרונטלי במשרדי החברה. רושם ראשוני שלילי עשוי במידה רבה למנוע את המשך התקדמותכם בתהליך. ריאיון עבודה טלפוני הינו מאתגר בעיקר משום שלא קיים בו הקשר התקשורתי הבין-אישי המקובל, הכולל גם קשר עין והתייחסות לשפת גוף. מבחינתכם כמועמדים, הריאיון הטלפוני מושפע רבות מהאופן בו הנכם נשמעים, האינטונציה ותוכן דבריכם, ועל כן, על מנת שהרושם שתותירו יהיה חיובי ומהימן, עליכם להתכונן לריאיון מסוג זה.

כדאי להתכונן לריאיון הטלפוני על ידי מספר שלבים פשוטים:

 1. היסגרו על כל הפרטים

  הכוונה היא לזמן בו מתבצעת שיחת הטלפון. בררו עם מי בדיוק אתם הולכים לדבר ומהו התפקיד של אותו מראיין/ת (אם זה יותר מאדם אחד, תבררו באיזה סדר אתם פונים אליהם ומהי ההיררכיה ביניהם). כמו כן, עליכם לברר מאיזה מספר המראיינים יתקשרו, ולוודא כי מסרתם את הפרטים הנכונים שלכם. אם כל הפרטים הללו לא נמצאים ברשותכם, פשוט תשאלו! אין שום דבר פסול בלבקש מידע שיסייע לכם להתכונן טוב לראיון… התקשרו אליכם במפתיע מבית תוכנה ושאלו אם אתם פנוים לריאיון? אם לא מתאים לכם באותו רגע אל תהססו לבקש לדחות את הריאיון…

 2. הגיע הזמן לחקור קצת

  התייחסו לכל ריאיון טלפוני כמו לכל ראיון אחר- התכוננו, התכוננו, התכוננו. יותר מדי אנשים עושים טעות ומורידים מערכו של ריאיון טלפוני, במחשבה שהוא לא חשוב מספיק, או שהם יכולים להתמודד עם שיחה שכזו בלי שום בעיה, כאשר במציאות אותם אנשים מוצאים את עצמם שותקים במהלך השיחה, מתבלבלים מהשאלות ומפספסים את ההזדמנות שניתנה להם.

  תחילה, עשו מחקר קטן על החברה. היכנסו לאתר האינטרנט שלהם, תעשו להם גוגל והיכנסו לעמוד העסקי ברשתות החברתיות. קבלו רקע לא רק על התפקיד שלכם ותפקיד הצוות, אלא למדו גם על ההיסטוריה של החברה, ערכיה, מטרותיה והשפה אותה היא מדברת. כל המידע הנ״ל יעזור לכם להפגין ידע הנוגע לתרבות הארגונית של החברה, לענות על השאלות בצורה רחבה ולא פחות חשוב, יעזור לכם לשאול את השאלות הנכונות, שווה לכם להציץ במאמר שכתבנו על שאלות שצריך לשאול בזמן ריאיון.

 3. תרגלו את התשובות שלכם

  כעת עליכם לתרגל את התשובות אותן תרצו לענות בריאיון הטלפוני. רשמו לכם את השאלות שלדעתכם יעלו בריאיון ותחתיהן את התשובות הטובות ביותר שלכם. כעת כל שנותר הוא לתרגל על מנת להצליח לשלוף את התשובה הטובה ביותר בזמן הריאיון. אחד האתגרים הגדולים הוא לדעת לענות על השאלות הללו תוך כדי שיחת טלפון- הגדילו ראש וצלצלו לחבר, בקשו ממנו לשאול אתכם את אותן שאלות וענו לו את התשובות בצורה הכי טובה, כפי שתרגלתם. כמובן שעליכם להקשיב לפידבק של החבר וללמוד מכל הסימולציה לקראת הריאיון הטלפוני!

 4. הכינו את תנאי השכר שלכם

  כן, כן, גם שאלה בנושא ציפיות השכר כנראה תעלה, בייחוד אם הריאיון הטלפוני הוא שיחה ראשונית עם איש/אשת משאבי אנוש. אתם רוצים שתהיה לכם תשובה מוכנה. לכן, בררו עם עצמכם מהי המשכורת הנמוכה ביותר שתהיו מוכנים לקבל ותנסו לחשוב מראש עד כמה תהיו מוכנים להתפשר ומהם הגבולות שלכם. רוצים קצת עזרה בנושא? כנסו למאמר שרשמנו על משרות הייטק ושכר.

 5. צרו פתקים שיעזרו לכם לזכור הכול

  כל המידע שציינו עד כה לא צריך לשבת רק בתוך הראש שלכם. קודם כל, בגלל שממש אין צורך- היופי בריאיון טלפוני הוא שאתם יכולים להיות עם אלפי פתקאות מול העיניים בלי שהמראיין כלל ידע זאת. שנית, כדאי שהפתקיות האלו יהיו ברשותכם בעיקר מכיוון שקורים מקרים בהם אנו קופאים ושוכחים לחלוטין את מה שרצינו להגיד. בנוסף, לצד הפתקים שיצרתם, כדאי שיהיו לידכם גם מסמכים רלוונטיים כמו קורות החיים שלכם כפי שכתבתם על פי הטיפים שנתנו לכם בעבר, מכתבי המלצה וכל מידע אחר שלדעתכם תזדקקו לו במהלך השיחה. כאשר כל המסמכים הנ״ל מונחים לידכם, אין סיבה שרצף הריאיון יקטע ואתם תרגישו הרבה יותר נינוחים לנהל שיחה קולחת, ומקצועית- סמכו עלינו, עוד תודו לנו אחרי זה…

 6. מצאו מקום נוח ושקט

  אם זה בבית, היכנסו לחדר מבודד ושקט הרחק מהמשפחה, שותפים או בעלי חיים למיניהם… אם זה בזמן העבודה, שריינו לעצמכם חדר ישיבות, תמצאו בית קפה שקט באזור או שבו אפילו במכונית. לאיפה שלא תבחרו ללכת, שיירנו זאת מראש, בדקו שהמקום נוח, פנוי, שקט, עם קליטה טובה וכמה שפחות הפרעות לא צפויות.

 7. והכי חשוב- הטעינו את הפלאפון

  זה אולי נשמע כמו טיפ מגוחך, אבל היי כבר קרו מקרים! בגלל זה אנחנו כאן, אחרי שעברתם על כל הטיפים שנתנו עד כה אין סיבה שתיפלו בשלב הסוללה… דאגו להטעין את הטלפון שלכם מראש וכמובן הביאו את המטען לאזור בו תנהלו את השיחה. אתם לא יודעים כמה זמן יתנהל הריאיון הטלפוני ולכן כדאי תמיד להיות מוכנים לתרחיש הכי נורא… 

חושבים שאתם מוכנים לריאיון הטלפוני? עכשיו רק נשאר לכם להיות תותחים גם בזמן השיחה. התחילו עם משפט פתיחה שמציג את עצמכם בצורה טובה ותמציתית. זכרו לא לקפוץ ישר לעסקים, אתם יכולים לשאול את המראיינים איך עבר עליהם היום ולשדר אכפתיות כלפי הצד השני. עוד טיפ חשוב בעיקר בראיונות טלפונים, על מנת להיות בטוחים שהמראייו/ת אכן סיים/ו לשאול את השאלה שהופנתה אליכם. עצה שלנו- תספרו בלב שתי שניות ואז תענו את התשובה הכי טובה שלכם, כך תהיו בטוחים שלא קטעתם אותו באמצע המשפט.

רוצים להשאיר רושם על המראיין? בגלל שמדובר בראיון טלפוניֿ, המראיין לא מודע להבעות פנים שלכם, נסו להישמע נלהבים ולא מונוטוניים או אדישים לסיטואציה. אל תשכחו לדבר לאט ולא לחבר משפטים והכי חשוב תקשיבו- תקשיבו לבן אדם שבצד השני, ענו לו תשובות ענייניות בהתאם לנושאים עליהם הוא שואל אל תגרמו לו לחזור על דברים בשנית, ואם יש צורך, רשמו לכם נקודות על אחד הפתקים תוך כדי שיחה.

אז למה אתם מחכים? כל שנותר לכם כעת הוא להיכנס לעמוד המשרות שלנו, למצוא את המשרה שהכי מתאימה לכם, לשלוח קורות חיים, לעשות את ההכנות המתאימות ולהמתין בסבלנות לריאיון הטלפוני. רוצים לעזור לחברים ולהרוויח? היכנסו לעמוד מבצעי חבר מביא חבר, שלחו קורות חיים של חברים המעוניינים לעבוד בתחום הטכנולוגי ותוכלו להרוויח עד 4,000 ש״ח! אבל היי, אל תשכחו לשלוח להם את רשימת הטיפים לריאיון טלפוני…

דברו איתי כדי למצוא את המשרה הבאה שלכם!