בלוג-און

משרות הייטק ושכר – כל מה שרציתם לדעת והתביישתם לשאול

שוק העבודה בהייטק אינו עשוי מקשה אחת – מדובר בשוק המורכב ממגוון רחב של משרות הייטק, תפקידים מגוונים וטכנולוגיות השונות זו מזו בתנאיהן וברמות השכר. למעשה, לצד הנהנים ממשכורות בנות חמש ספרות, בשוק ההייטק ישנו גם מי שמרוויח מתחת לממוצע בשוק. מידת ההשתכרות בענף משתנה בהתאם לפילוח המקצועות המורכב מפרמטרים רבים, עליהם נמנים בין היתר: רמת ההשכלה הנדרשת, רמת הביקוש אחר טכנולוגיה כזו או אחרת, מספר שנות הניסיון ומידת הבכירות, וכן יוקרתו ואופיו של אותו תחום טכנולוגי בשוק. לכן, לאנשים המחפשים למשל משרות הייטק בתחום ה- QA, שלהן ביקושים גבוהים יחסית בלוחות הדרושים בהייטק, כדאי לדעת שלפילוח תחום עיסוקכם יהיה משקל רב בקביעת גובה המשכורת.

פילוח שכר של משרות הייטק לפי רמת השכלה

כאמור, גובה המשכורת בתחום העבודה בהייטק מושפע בין היתר מרמת ההשכלה של בעל התפקיד:

  • תארים רלוונטיים: בעיקרון, ככל שהתואר הינו מתקדם יותר, כך גדלה רמת ההכנסה של בעליו. דוגמה בולטת לכך מהווה תחום בדיקות תוכנה, בו ישנם פערים משמעותיים בין משכורותיהם של בעלי תארים לבין בוגרי קורס מקצועי טריים.
  • ממוצע ציונים בלימודים: חברות הייטק מעדיפות, על פי רוב, להעסיק בוגרי אוניברסיטה בעלי ממוצע ציונים גבוה. לכן, אין זה מספיק לרכוש תואר בתחום רלוונטי, אלא יש גם להשקיע בלימודים עצמם.
  • מוסד אקדמי: בכל הקשור למשרות הייטק, ניתנת חשיבות רבה למוסד בו נרכש התואר. עדיפות תינתן למועמד שסיים את לימודיו באוניברסיטה מובילה על פני מהנדס שלמד במכללה קטנה ולא ידועה.

ההבדל במשכורות של משרות הייטק נובע מביקוש, היצע ו"אופנה מתחלפת"

קיימים הבדלים מהותיים במשכורות בשוק ההייטק בין תחומי ההתמחות השונים, ובהתאם למידת ביקושם. הבדלים אלו ניכרים היום, למשל, בין המשכורות במקצועות התוכנה לעומת מקצועות החומרה. בחודשים האחרונים, כחלק ממגמה חדשה שמתפתחת, רמת הביקושים לתחום החומרה נמצאת בירידה עקב העברת חלק מתעשיית ייצור השבבים למדינות המזרח הרחוק, בהן עלויות כוח האדם זולות יותר. הדבר הביא לסגירה או לצמצום הפעילות של מספר מרכזי פיתוח נחשבים בישראל. כתוצאה מכך, ישנה הצפה משמעותית של עובדים במקצועות אלו אשר נפלטו לשוק, ומכאן ועד להשפעה השלילית שתתרחש על טבלאות השכר בתחומים אלו המרחק קצר. מאידך, מקצועות בתחום התוכנה זוכים לעדנה מחודשת ובחלקם לעלייה משמעותית של משרות הייטק למפתחים, בעיקר במקצועות המבוקשים ובטכנולוגיות החמות, ובהתאם לכך גם הצפי לעליות שכר נקודתיות.

קביעת רמת השכר – לא מדע מדויק

כאמור, מספר רב של פרמטרים עשויים להשפיע בעת ובעונה אחת על תנאי העסקתכם ברמת המקובל בשוק. על רוב הפרמטרים ניתן להשפיע באמצעות בחירות נכונות שתעשו במסגרת ניהול הקריירה המקצועית שלכם. לא את הכל ניתן לתמחר, ובוודאי שגם למצב שוק יש השפעה מכרעת. לאורך כל תהליך הגיוס, צוותי הגיוס והמכירות של לוג-און, הנחשבים למקצוענים בתחומם, ישקפו לכם בכל נקודת זמן את המתרחש בשוק ואת השפעתו עליכם.

לגייס אתכם לתפקיד טכנולוגי אטרקטיבי זה לאנשי גיוס טובים. לנהל קריירה זה כבר למקצוענים!

דברו איתי כדי למצוא את המשרה הבאה שלכם!