בלוג-און

חשיבת יחד – מה זה, למה ומתי כדאי להימנע מסיטואציה כזו בקריירה שלכם

הסיטואציה היא כזו, אתם מגיעים לישיבת צוות כחלק מעוד יום שיגרתי במשרד. כמו בכל ישיבה מסוג זה, עולות בעיות שיש לספק להן פתרונות ולשם כך התכנסתם. ראש הצוות מציג את הבעיה ולאחר זמן קצר נמצא הפתרון המקובל על כולם. נשמע טוב בתיאוריה אך קצת ורוד מידי במציאות? צודקיםבין אם הצוות שלכם מונה 3 או 10 אנשים, קבלת החלטה משותפת וביצוע חשיבה קבוצתית הינן מטלות לא פשוטות עם מכשולים נסתרים בהן. על מה אנחנו מדברים? מיד נסביר הכל

המושג חשיבת יחד או Group thinking בשמו הלועזי, שגור ומוכר בשפת הפסיכולוגיה. מושג זה מבטא מצב של קונפורמיות בקבוצות מלוכדות כאשר בזמן קבלת החלטות, נוצרת חשיבה קבוצתית הגורמת לחברי הקבוצה לצמצם מחלוקות בין מקבלי ההחלטה, להימנע מהצעת רעיונות חריגים ואף "להשתיק" רעיונות נוגדי קונצנזוס.

גם עבודה בהייטק עלולה לייצר מצב של חשיבת יחד, בין אם מדובר בישיבת צוות פיתוח, צוות שיווק ובין אם מדובר בהחלטות דירקטוריון הרות גורל.

חשיבה ביחד לא חייבת להיות חשיבת יחדההבדל המהותי

יש להבדיל בין חשיבת יחד לבין חשיבה בצוות, כך שכל אחד מהמשתתפים מבטא את דעותיו הכנות. מצב כזה יכול להיות מועיל מאוד ואף מומלץ בכל ארגון. חוזקו של צוות מקורו מהרקע השונה ממנו מגיעים כל אחד ואחת. רק כך ניתן לקבל נקודת מחשבה שונה וזווית חדשה לראיית הסיטואציה שזקוקה להחלטת הצוות.

מחקר של חברת McKinsey מראה כי חשיבה על פתרונות בצוות מגוון יכולה להביא לתוצאות "חכמות" יותר. הכוונה היא ליצור קבוצה מגוונת מבחינת גזע, מגדר, גיל ותרבות. אם נדבר במספרים, כאשר הצוות מגוון מבחינה מגדרית למשל, החזר ההשקעה הממוצע של החברה יהיה גבוה ב-15 אחוז. 

אם כך, אין ספק שחשוב לבצע החלטות בשיתוף מגוון חברי צוות, אך סכנת ה-Group thinking מרחפת מעל כל התכנסות שכזו וחשוב שכל חבר צוות יהיה מודע להשפעותיה.

זהירות סכנה!  – מדוע להיזהר ממצב חשיבת יחד?

החלטות פזיזות אחת הסכנות העיקריות כאשר נקלעים לחשיבה קולקטיבית היא הנטייה למהר לקבל החלטות ראשוניות שהוצעו, ללא בדיקה מעמיקה של התנגדויות צפויות, בעיות או אופציה לאלטרנטיבה טובה יותר. חשוב להסתכל על כל סיטואציה מנקודת מבט אובייקטיבית ולהיזהר לא ללכת בעיוורון אחרי רוב חברי הצוות.

צנזורה עצמית: הפחד להיות שונהבמצב בו מרבית חברי הצוות מצביעים בעד אופציה מסוימת, ייתכן ויעלה חשש לצאת נגד דעת הרוב ורבים ייטו לוותר מראש ואפילו לא להציע את הרעיון שלהם. כך מצונזרים רעיונות השונים ממסלול החשיבה הראשי, רעיונות היכולים להיות יוצאי דופן, מיוחדים ומועילים אף יותר מהאופציה שלבסוף תיבחר. חבל לא?

יש דרג ויש … – כל צוות או ארגון מנוהלים על ידי עובדים בכירים ובכל צוות קיים מגוון של וותק. פעמים רבות, ההצעות המתקבלות הינן אלו אשר מקורן בבכירים המובילים. העובדים החדשים חוששים להיתפס כלא מקצועיים, רוצים לזכות בחיבתם של המנהלים ולכן מעדיפים לעיתים להסכים עם דעתם על אף שחושבים שקיימת דרך טובה יותר לפתרון.

אז מה עושים בעניין?

יש רגעים שהשתיקה יפה להם בתור ראש צוות הייטק או לחילופין, בכירים המשתתפים בישיבה מסוג זה, חשוב לשמור את דעתכם עד לתום הישיבה. הקשיבו לחברי הצוות, תנו לדיון להתנהל ורק בסיומו חוו את דעתכם. מה זה יעזור אתם שואלים? כך תוודאו כי חברי הצוות מביעים את דעתם בכנות מתוך חשיבה עמוקה בנושא ולא דבקים בדעתכם שנשמעה כבר בתחילת הדיון. בנוסף, התבטאות של עובדיכם תתן להם תחושה של תרומה לארגון ותעלה את שביעות רצונם וכמו שכתבנו במאמרינו – עובד מרוצה = מנהל מרוצה – כולם ירוויחו מכך!

שימו תמרור עצור אתם חלק מתוך עולם ההייטק המתקדם ועוקבים באדיקות אחר השינויים המהירים. אתם יודעים את ההשלכות לכל החלטה וחשוב שתציגו אותן! בזמן שחברי הצוות שלכם חווים את דעתם בנושא, נסו לגבש את "דעת השטן". מהי תגובת הנגד לרעיון של חבריכם לצוות? נסו לחפש דווקא למה הרעיון שלהם לא מוצלח ולא יעבוד. התנגדות שכזו תעלה את הבעיות הצפויות ותוביל לשיפור מיטבי בהחלטה המתקבלת.

אל תסתפקו רק באופציה אחת צוות הייטק מוצלח כמו שלכם יכול בהחלט להגיע לאלטרנטיבה האופטימלית כבר בהצעה הראשונה. עם זאת, אל תעצרו שם! החליטו כי אתם מחפשים לפחות 3 אופציות, השוו ביניהן ורק לאחר מכן הגיעו להחלטה הנכונה ביותר. הרי אתם רוצים להיות בטופ נכון?

לאחר שקראתם כל זאת, אנו מקווים כי המושג חשיבת יחד יהיה אתכם במודעות בכל ישיבת צוות. אין ספק שלפעמים זו הדרך המהירה והקלה יותר. אך אם אתם רוצים תוצאות מיטביות – נסו שלא להתפתות למצב של חשיבת יחד ושנסו מותניים בכדי למנוע זאת.

מעוניינים לפתח את הקריירה בהייטק? מחפשים משרות דרושים הייטק? אנחנו כאן בשבילכם עם רשימת משרות חמות! כנסו לעמוד המשרות שלנו, שלחו לנו קורות חיים והחלו את דרככם אל עבר המשרה הבאה בהייטק…

נמצאים כבר במשרת פיתוח תוכנה חלומית? לא רוצים תפקיד אחר מלבד ניהול פרויקטים? אין בעיה, הכל בסדר… אבל אולי יש לכם חברים שזקוקים לעזרתכם במציאת עבודה בהייטק? כנסו למבצע חבר מביא חבר שלנו וגלו כיצד תוכלו לעזור להם וגם להרוויח עד 4000 שקל על הדרך!

 

 

דברו איתי כדי למצוא את המשרה הבאה שלכם!