בלוג-און

COBOL היא לא מה שחשבתם! מנפצים מיתוסים על שפת התכנות הוותיקה

כל דבר מתחיל מאיפה שהוא. לרוב שחוקרים תחום מסוים, ניגשים תחילה להבנת ההיסטוריה שלו במטרה להבין דברים על העתיד. גם לתחום הפיתוח יש היסטוריה ענפה, לרבות בתחום של שפות תכנות ישנות שפותחו וקידמו את הטכנולוגיה בזמנם ועזרו לקדם ולעצב את העולם בו אנחנו חיים היום. אחת משפות התכנות האלו היא COBOL, ולמרות ששווה להכיר אותה בפן ההיסטורי, תופתעו לגלות שישנה עוד רלוונטיות לשפת התכנות העתיקה כיום.

איך נולדת שפה?

COBOL נוצרה בשנת 1959 על ידי וועדה מיוחדת שהקימה משרד ההגנה של ארה"ב שהורכבה משישה חברות מחשוב מובילות, ביניהן חברת IBM. המטרה הייתה ליצור שפת תכנות פשוטה שתהיה מבוססת על אנגלית מדוברת ותשמש בעלי עסקים. ה-קובול זכתה לאהדה רבה במהלך שנות ה-60 ואילך, במיוחד כשפה לפיתוח מערכות מידע בעולם העסקי. COBOL חזרה לרלוונטיות סביב סוף שנות ה-90 כתוצאה מאימת באג 2000 שהביאה לזינוק בגיוסם של מפתחי COBOL לצורך.

COBOL History

איפה היא היום?

COBOL עדיין כאן! השפה מבוססת בהמון מערכות מידע המשמשות חברות וותיקות יותר בשוק, לרוב מדובר בחברות ממשלתיות, חברות ביטוח, חברות אשראי ובנקים. אותם חברות מחפשות בקביעות מפתח COBOL מנוסים לשם תחזוקה ושיפור המערכות הללו. זה הזמן לספר שאצלנו תוכלו למצוא המון משרות שוות בפיתוח COBOL! >>>

COBOL בכותרות

דוגמה עכשווית לרלוונטיות של קובל קרתה בשנה שעברה. פיל מרפי, מושל ניו ג'רזי חשף שהמדינה זקוקה למפתחי COBOL בדחיפות. הדבר קרה בשל מגפת הקורונה, שהביאה לעלייה חדה במספר המובטלים במדינה וגרמה לעומסים ואף לקריסות במערכת המידע מבוססת COBOL של משרד האוצר והרווחה. סיפור זה מציג שגם בארה"ב ולמעשה בכל העולם ישנו ביקוש למפתחי קובול מיומנים לצורך תחזוקה ושיפור מערכות אלו.

קשה ללמידה?

COBOL קיבלה שם של שפה עתיקה, קשה, ומסורבלת ללמידה, אך המצב אינו כזה. ראשי התיבות של COBOL הם "Common Business-Oriented Language" זאת אומרת, "שפה פשוטה לעסקים". ואכן היא כזאת, היא ליניארית, מוסברת מעצמה ובנויה על אנגלית מדוברת. כמובן שמומלץ לכם כמפתחים ללמוד שפות תכנות עכשוויות יותר כמו JAVA, Python ועוד שפות תכנות פופולאריות שפרסמנו בכתבה כאן, אך קובול היא הזדמנות ללמוד שפה שונה, בעלת היסטוריה, שגם היום משומשת בעולם הטכנולוגי.

COBOL Now

אז כפי שאתם רואים, COBOL היא לא מה שחשבתם, בשפה הישנה עוד משתמשים במוסדות רבים היום והמתכנתים שיודעים אותה מבוקשים בחברות אלו. אז אם אתם מכירים כבר את השפה ולא חשבתם שיש בה עוד שימוש, או מחפשים שפה חדשה ומעניינית בשביל ללמוד ולהרחיב את סל הכישורים שלכם, תחשבו על COBOL!

מתכנתים שיודעים COBOL? מתכנתים בכללי? המון משרות פיתוח חמות מחכות לכם אצלנו! >>>

דברו איתי כדי למצוא את המשרה הבאה שלכם!