בלוג-און

אין שני לרושם ראשוני: החשיבות של יצירת רושם ראשוני חיובי בראיון עבודה

רושם ראשוני – האם הוא מוערך יתר על המידה? ממש לא!

רבים מאמינים כי בעזרת קורות חיים מרשימים והידע הנכון על החברה, ניתן "לקנות" סימפתיה בראיון עבודה. אבל, כדאי לדעת שישנם גורמים נוספים המשפיעים על ההחלטה. מחקרים הוכיחו כי אלו הצולחים את שלב ההכרות הראשונית (השלב שנקרא Meet & Greet), לרוב מדורגים גבוה יותר בהערכת היכולות המקצועיות שלהם. דירוג גבוה יותר מוביל לראיונות המשך, המובילים לבסוף לקבלת המשרה הנחשקת. "תהיה מי שאתה" זה הוא משפט נכון, אך עדיף להוסיף לו תיבול עדין של מודעות שיכול לשפר יכולות הצגת רושם ראשוני בעת ראיון למשרות הייטק.

באיזו שעה אצא מהבית?

על מנת לייצר רושם ראשוני חיובי בראיון עבודה, איחור כמובן אינו בא בחשבון. הקפידו לתכנן זמן ביטחון לכל מקרה שעלול לצוץ. עם זאת, גם הגעה מוקדם מדי איננה אידאלית. נסו להגיע כ-10 דקות לפני הראיון. הגעה מוקדם מדי עלולה ליצור רושם נלהב מידי ויותר מזה, לגרום למראיין לחוש לא בנוח ולהזדרז על מנת שלא תחכו.

לחיצת יד שאומרת הכל

לחיצת יד מרשימה משדרת הרבה ביטחון, שזה חשוב מאד בעת הניסיון לייצר רושם ראשוני חיובי. לחיצת היד צריכה להיות לא לוחצת מידי וכמובן גם לא חלשה. מלבד זאת, במידה ואתם יושבים, הקפידו לקום לפני שאתם לוחצים יד לאדם שנכנס כרגע לחדר.

עיניים נוצצות מהתלהבות

הבעת התעניינות היא בגדר חובה בעת ההסבר על מהות התפקיד. ייתכן ועמוק בפנים הנכם תוהים האם התנאים מתאימים עבורכם? האם התפקיד שמוצע לכם הוא באמת מה שחשבתם? בפועל, אין להראות זאת בזמן ראיון העבודה. הראו שאתם נרגשים ומתלהבים לקבלת המשרה וכשתחזרו הביתה תוכלו לעשות את השיקולים שלכם ולהחליט.

מרואיין – שפר הופעתך!

ניתן להגיד "אל תסתכל בקנקן אלא במה שבתוכו", או להניח עד מחר כי המראה לא קובע. גבירותיי ורבותיי, רושם ראשוני נקבע במידה לא מבוטלת גם מצורת לבושכם! תכננו מראש מה תלבשו לראיון. שימו לב כי בגדים חשופים לא נכללים ברשימת האופציות. הקפידו על בד חלק ונקי אך מומלץ להוסיף אביזר קטן שבכל זאת ידגיש את אישיותכם. לבעלי הזקנים, מומלץ להתגלח. לבעלות השיער הארוך, עדיף לאסוף את השיער ליצירת מראה מטופח המשדר רצינות.

שפת גוף, שפת גוף, שפת גוף

כבר מהכותרת "דרושים הייטק" ייתכן כי תבינו שמדובר במקום רציני, תילחצו ממעמד הראיון ושפת גופכם תשדר זאת היטב אם לא תהיו מודעים לכך. אז מה נכון ומה לא נכון לעשות על מנת לייצר רושם ראשוני חיובי? דבר ראשון, בכניסתכם לחדר הפגינו ביטחון. אל תלכו מהר מידי ואל תהססו להיכנס לחדר בו מתקיים הראיון. הקפידו על הליכה זקופה, חייכו חיוך נטול מאמץ והתיישבו בנוחות בכיסא. במהלך ראיון העבודה שימו לב כי אינכם משלבים ידיים או מזיזים את אצבעות ידיכם בצורה המשדרת לחץ וחוסר נוחות. שילוב הידיים מראה על חוסר ביטחון. הקפידו שלא לזוז יותר מידי בכיסאכם, אתם לא היחידים שהגיעו להתראיין אצל אותו מראיין, הוא יקלוט במהרה כי אתם לחוצים.

בדיקה עצמית לפני הכניסה לראיון עבודה

בזמן שאתם במעלית, עולים לכיוון המשרד המיועד בדרך לראיון העבודה – בצעו סריקה זריזה: הוציאו את המסטיק, בדקו שאין שאריות בין השיניים, את הפלאפון העבירו לשקט ואם עוד לא הספקתם לסיים את הקפה – סיימו או זרקו.

חברת לוג-און מציעה מדי יום מגוון משרות הייטק ומשרות בתחומים נוספים באתר הבית של החברה, בפייסבוק ובלינקדאין. לאחר שתשלחו קורות חיים ותזומנו לראיון עבודה  – זכרו להציץ במאמר זה ולשנן מספר טיפים חשובים. שיהיה בהצלחה!

דברו איתי כדי למצוא את המשרה הבאה שלכם!