בלוג-און

קצת על תחום ה- DevOps ועל משרות הייטק לאנשי DevOps

תחום ה-DevOps הוא מונח יחסית חדש בעולם התוכנה והייטק, שצובר תאוצה בעולם כולו, ולכן משרות הייטק רבות בתחום נפתחות בהתאם. המילה DevOps בנויה משתי מילים- Development ו Operation כלומר, שילוב של תחום האופרציה והפיתוח יחדיו. מטרת התחום היא אינטגרציה המתבטאת בשילוב וקירוב בין שני קווים שנחשבו עד כה למקבילים: הפיתוח (Development) והאופרציה (Operation). ה-DevOps, כפרדיגמה, מאפשרת לשחרר את המוצר לשוק במהירות רבה יותר ולהתאים אותו לשינוים התכופים של ימנו. DevOps למעשה הוא תפיסת עולם חדשה בתחום ההייטק, שבסופו של יום מובילה לקיצור וייעול תהליכים בחברות.

מבולבלים? בואו נעשה לכם קצת סדר – איך עובד תחום ה- DevOps?

בארגונים רבים ישנה חלוקה גסה בין הפיתוח לאופרציה (תפעול), שכן לרוב לשני גופים אלו אינטרסים שונים. החלק הראשון, הפיתוח, כולל בתוכו מנהלי מוצר, אנשי בדיקות תוכנה (QA) וכמובן מתכנתים. מנגד, ישנם אנשי האופרציה, ביניהם תפקידים כמו מהנדסי רשת, אבטחת תוכנה ומנהלי מערכות. האחרונים עוסקים במוצר עצמו ודואגים שיעבוד כראוי, בעוד הראשונים שואפים לפתח ולשכלל את המוצר. הניגוד בין השניים נובע מהעובדה שאנשי פיתוח דוהרים קדימה עם המוצר ויבקשו לתקן ולהוסיף ככל האפשר, בעוד שאנשי האופרציה ינסו להתמקצע יותר ולוודא כי המוצר עובד בצורה האופטימלית.

בין שני קווים מקבילים אלו נכנסים אנשי ה-DevOps. תפקידם לשלב בין התכונות החיוביות של הפיתוח והאופרציה, ולהוביל אווירה שבה בניית התוכנה נעשית באופן אוטומטי ומהיר יותר מצד אחד, אך גם מותאמת ומוכנה לשוק מאידך. את אנשי תחום ה- DevOps ניתן לסכם במילה אחת והיא התייעלות, שכן מדובר בתפקיד הנושא עמו אחריות על האינטגרציה בין הפיתוח לאופרציה, שאם עד לא מזמן נתפסו כמקבילים, תחום ה- DevOps בא לייעל את כל התהליך. 

איך מפגישים קווים מקבילים והופכים למצטיינים בתחום ה- DevOps?

רפרוף על משרות הייטק ולוחות דרושים הייטק מעלה שהדרישות למשרה בתחום ה- DevOps עשויות להיות מעט מאיימות לפעמים, ונראה כי צריך להיות "כל יכול" בעקבות הדרישה להבנה מעמיקה בפיתוח לצד מומחיות בתפעול מערכות הפעלה וייצור. אבל האמת היא שנדרשות שתי תכונות בסיסיות על מנת לעבוד ולהצליח בתחום: ראשית, יש לדעת את החומר לעומק. הידע צריך להיות בתחום הפיתוח ובתחום ההפעלה ביחדיו. שנית, למיומנויות פיתוח תוכנה וניהול מערכת נדרשות גם יכולות בין-אישיות. אחרי הכל, המשרה היא להעביר את המקל מצד לצד בחברה – משרות הייטק בתחום ה-DevOps בנויות על היכולת לדעת לתווך בין הצדדים ולהוביל לייעול החברה והמוצר כולו.

משרות DevOps חמות:

דברו איתי כדי למצוא את המשרה הבאה שלכם!