בלוג-און

נשים בהייטק 2019 – הגיע הזמן לנפץ מספר מיתוסים על התעשייה

נשים בהייטק, נשים בתפקידי מפתח ונשים מנהלות. נשמע מוזר? אולי בעבר אנשים היו מרימים גבה למשמע הצירופים הללו, אבל בשנים האחרונות התפישה משתנה ומבינים כי לאפליה מגדרית בשוק העבודה אין מקום בחברה מתוקנת.

מזה שנים רבות מתקיים מאבק על מקומן של נשים בשוק העבודה ובעיקר בעמדות הניהול הבכירות. התרגלנו באופן אוטומטי להציב דמות גברית בראשנו כאשר מדברים איתנו על משרה כמו ראש צוות או ניהול מחלקת פיתוח. לצערנו, אחוז הנשים במשרות הייטק עומד על פחות מ-20 אחוז, שזה נתון מדאיג ביותר. אז חברות וחברים, הגיע הזמן לצאת מהמערה, לנפץ את תקרת הזכוכית ולהתקדם אל המציאות החדשה!

שיווין זכויות הוא מושג שכבר שגור בלקסיקון של רובנו. המודעות לשילובן של נשים בשוק העבודה ה"גברי" של ההייטק הולכת ועולה, וב-2019 ניתן להסכים שאין ספק כי נשים יכולות להשתבץ בכל מעמד בכיר בעולם ההייטק שלרוב מובל על ידי גברים. יתרה מכך, מחקרים רבים, ביניהם המחקר של מקינזי, מראים כי הנהלה הטרוגנית מבחינה מגדרית מגיעה להישגים גבוהים יותר מאשר הנהלה אחידה מבחינה מגדרית. נשים יכולות להוסיף זווית חשיבה שונה מזו של הגברים ולהוסיף ערך רב לצוות. אנו רואים כי מספר לא מבוטל של ארגונים משקיע משאבים רבים על מנת לקדם את שילוב הנשים בדרגים הבכירים. אך עם זאת, עדיין קיימים מיתוסים רבים שראוי לנפץ. להלן מספר דוגמאות לכך:

"נשים הן רגישות מדי ולא יעמדו בלחץ"

הדעה הנפוצה היא שנשים רגישות הרבה יותר מגברים ונוטות להגיב בצורה הנתפשת כ"חלשה" ואף בבכי במצבי לחץ. אז אולי זה נכון והמין הנשי מוחצן יותר ברגשותיו, אך זה שגוי ביותר לקשר את הנטייה הזו לתפקוד במצבי לחץ. מנהלים נדרשים להיות אסרטיביים, חדים ומפוקסים ואין זה אומר כי דרישות אלו לא יכולות להתבצע בליווי רוך ונגיעה קלה של רגישות. נשים הבנויות למעמד הבכיר יצליחו להבחין בסיטואציות בהן יש צורך להניח את התחושות הרגישות בצד ולנהוג בצורה מחושבת ואף קשוחה יותר. 

"עבור נשים, המשפחה קודמת לכל"

נשים הן אימהות, וכדרכן של אימהות המשפחה לרוב נמצאת בראש סדר העדיפויות. מחקרים הוכיחו כי נשים טובות יותר בריבוי משימות מאשר גברים. לכן, אצל גברים בניית המשפחה נתפשת כסותרת להקמת עסק או לעבודה מסביב לשעון מתוך חוסר היכולת שלהם לשלב בין מספר תחומים במקביל בחייהם. הודות לתכונה המהוללת שנקראית "Multitasking", נשים הוכחו כיעילות יותר וכעובדות המצליחות "לתקתק את העבודה" תוך ניצול מרבי של שעות העבודה. אם כך, החיסרון הופך ליתרון – נשים מסוגלות לשלב בין בניית משפחה לפיתוח הקריירה! בנוסף, במקומות עבודה רבים עולה המודעות לשילוב בין קריירה ומשפחה ומצאו דרכים יצירתיות שמאפשרות לנשים להשתלב במשרות בכירות. כל זאת תוך עבודה בשעות גמישות וסיפוק תנאים אחרים שיאפשרו להן להמשיך לנהל משפחה למופת.

מחפשים את העבודה הבאה שלכם בהייטק? >>>

"נשים בהייטק נשפטות לפי המראה שלהן"

בעולמנו הנוכחי, לצערנו, המראה אכן מהווה פקטור לשיפוט ראשוני אצל אנשים רבים. לכאורה, בתחום הקריירה לא אמור להיות הבדל בין רושם ראשוני שמשאירה אישה לבין הרושם שמשאיר גבר. שניהם נדרשים לשמור על מראה מכובד ולהיראות אסתטיים. בשנת 2019 הגיע הזמן להפנים את המשפט "אל תסתכל בקנקן אלא במה שבתוכו", לא כך? ועדיין, נשים נשפטות מעט יותר על צורת הלבוש שלהן והמראה החיצוני, אך זה הוא רק הרושם הראשוני. אישה ששורדת בעסקים, ביזמות, בהייטק, היא אישה חזקה חכמה ומוצלחת. ולא, זה לא משום שלבשה את החצאית האהובה עליה בפגישה הראשונה אלא בזכות מי ומה שהיא.

"הגבר הוא ה'סחבק' של החבר'ה"

הדעה הנפוצה היא כי גברים לרוב מפגינים דומיננטיות בהנהגת חבורות גדולות בזכות יכולות חברתיות גבוהות. ישנה תפישה לפיה לגברים יש כריזמה חזקה יותר משל נשים, הומור סוחף ויכולת שכנוע גבוהה. דוגמה פשוטה לכך תוכלו למצוא בעולם הסטנד-אפ בו קיים מיעוט של נשים, או בעולם הפוליטיקה בו נשים נאבקות להוכיח כי גם הן יכולות לסחוף קהל רב אחריהן. ההשלכה לכך בעולם העסקים הינה שנשים נתפסות כדמויות שלא יצליחו להוביל צוותים שלמים ולדאוג לכל המשתמע מכך. כאן טמונה הטעות המרה. במחקרים רבים הוכח כי לנשים יכולות חברתיות חזקות ואינטליגנציה רגשית גבוהה המאפשרות להן לראות את האדם שמעבר לדמות העובד. מנהלים טובים הם אלו המצליחים להתחבר לעובדיהם ברמה האישית לפני הכל ולהבין את צרכיהם. לאחר ההבנה המשותפת – הדרך להובלה בתחום המקצועי כבר תהיה קלה.

נשים בהייטק – הגיע הזמן להתעורר!

בעידן של קידמה, בשיח בלתי פוסק על שוויון הזדמנויות, נראה כאמור שהחברה עדיין לא השכילה להבין את מקומן של הנשים בשוק העבודה. לחלוקה הבינארית של תפקידים "נשיים" ותפקידים "גבריים" אין מקום בשנת 2019! שברו את המיתוסים, ערערו על הסטיגמות וחתרו לשוויון הזדמנויות תעסקותיות בין המגדרים. הניחו בצד את התפישות הפרה-היסטוריות, הן כבר מזמן לא רלוונטיות. מקומן של נשים בהייטק ובאופן כללי בשוק העבודה ראוי לכבוד, וגם הן זכאיות להימצא בדרגים הבכירים ולקבל הזדמנויות שוות, ללא קשר למגדר. 

We can do it!

לוג-און מסייעת לכן (וגם לכם!) למצוא את התפקיד שתפור בדיוק למידותיכן! אל תחששו להגיש מועמדות למשרות פיתוח, להתקדם בדרגים המקצועיים ולמקסם את הפוטנציאל שלכן בעולם ההייטק. כמו כן, אנו מציעים גם משרות הייטק המאפשרות איזון בין הבית לעבודה, הכוללות שעות עבודה נוחות וגמישות גם עבור האימהות שבינכן. שלחו לנו קורות חיים עכשיו ונחזור אליכן עם הצעות רלוונטיות!

מחפשים את העבודה הבאה שלכם בהייטק? >>>

דברו איתי כדי למצוא את המשרה הבאה שלכם!