בלוג-און

תנו לנו לסדר לכם את (קורות) החיים – מדריך לכתיבת קורות חיים

כתיבת קורות חיים – בואו נדבר תכלס – אף אחד לא באמת נהנה מזה. בעולם ההייטק זה אפילו קצת יותר מסובך לגולל את סיפור חייך המקצועיים במסמך Word קצר, באופן שישקף במאה אחוז מי את/ה, ולכתוב משהו שקל לקרוא וברור לעין מי עומד מאחוריו. אז כן, לכתוב קורות חיים טובים זאת משימה קצת מאתגרת, אך צוות הגיוס של לוג-און החליט שהגיע הזמן להקל על התהליך ולתת לכם כמה טיפים שיעזרו להפוך את קורות החיים שלכם לאטרקטיביים, שלא יותירו שום ספק אצל הקורא ושבסופו של יום יסייעו לכם להתקבל לתפקיד הגדול הבא.

הראה לי את קורות החיים שלך ואומר לך מי אתה

כאשר אתם שולחים קורות חיים, בהתרגשות רבה, למשרה שעשויה להיות תפקיד חלומותיכם, אתם בעצם משווקים את עצמכם. המראה של המסמך משקף מאד את מי שעומד מאחוריו, ולא סתם אומרים שמעסיקים מחליטים האם להמשיך לקרוא או להניח בצד את קורות החיים תוך שניות ספורות. הדבר הראשון שביכולתכם לעשות כדי שקורות החיים שלכם לא ימצאו עצמם בצד, הוא לדאוג לכך שהמסמך יראה טוב! נשמע פשוט? האמת שזה פשוט מאד! בסה”כ יש להימנע מפסקאות עמוסות, טבלאות מסורבלות ופונטים לא קריאים. 

בכתיבת קורות חיים כדאי להיות מודעים לטווח הקשב של המגייס

חשוב לדעת כי הנטייה של המגייסים היא לקרוא קובץ קורות חיים בערך עד חצי העמוד הראשון, ומכאן יחליטו האם להמשיך לקרוא או לעבור למועמד הבא. המעסיק מחפש בראש ובראשונה מילות מפתח – זה מסייע לו בשני מובנים: הראשון והטכני – המערכות איתן עובדים מסננות את קורות החיים לפי מילות מפתח, השני – על פי מילות המפתח, הקורא יחליט האם יש צורך להמשיך ולקרוא. כל דבר שהוא חשוב ורלוונטי למשרה המבוקשת צריך להופיע בשליש העליון של קורות החיים. 

מה זה רלוונטי, אתם שואלים? נניח שאת/ה מגייס/ת בתחום של משרות הייטק למשרת פיתוח Web, אילו כישורים היית מעוניין/ת לראות אצל מועמדים? בדיוק כך יש לפעול בעת כתיבת קורות חיים! הכנס/י אך ורק את מה שרלוונטי למשרה, או לכל הפחות סדר/י את הכישורים והידע לפי חשיבותם.

מחפשים משרה חדשה בהייטק? שלחו לנו קורות חיים >>>

כתבו קובץ קורות חיים בעל אורך מתאים

האורך האופטימלי של קורות החיים תלוי בניסיון שצברת עד רגע שליחתם. אדם עם ניסיון של שנה או בוגר תואר צעיר, עם קורות חיים המתנוססים על פני ארבעה עמודים, מצוי בבעיה רצינית, וכך גם הפוך – אדם עם ניסיון מקצועי של 15 שנים עם קורות חיים בעמוד אחד. כולנו יודעים שיש להיות תמציתיים בעת כתיבת קורות החיים, אין על כך עוררין, ועם זאת צריך לנסות להתאים את קורות החיים שלך לבין 1-2 עמודים בהתאם לניסיון התעסוקתי.

אז איך מתמצתים קורות חיים? מה מתמצתים?

תמצתו רק ידע טכני! סיכום כללי של קורות החיים יכול לסייע במידה ומה שכתוב הוא מספיק חד וממוקד, אך לרוב מדובר בבזבוז מקום בדף וגרוע מכך – בזבוז זמנו של הקורא. סיכום טכני מועיל יותר משום שכך יכול הקורא, שלא תמיד בקיא ברמתכם בפן הטכני, לראות את מילות המפתח לנגד עיניו. למשל, מחפשים עבודה בהייטק בפיתוח IOS? הידע שלכם ב- JAVA יכול להידחק למטה. עם זאת, אין צורך ברשימת מכולת (רלוונטיות, זוכרים?). בהמשך כאשר תגיעו לשלב של הראיון הפרונטלי או לחלופין ראיון בוידאו תוכלו להכניס עוד פרטים על עצמכם.

סדר הופעת האירועים 

הדבר החשוב ביותר הוא לכתוב קובץ קורות חיים בסדר כרונולוגי, כך שהניסיון הרלוונטי ביותר יהיה הראשון להופיע. כמו שכבר בוודאי הבנתם, יש הבדל בין קורות חיים של בוגר אוניברסיטה טרי לבין מהנדס עם ניסיון של 15 שנים. סביר להניח שהשני לא יטרח לציין פרטי השכלה בראש העמוד, וכאשר אלו יופיעו הם יהיו ‘חותמת’ עבור המעסיק. לעומת זאת, בוגר תואר צעיר צריך לפרט ככל הניתן על השכלתו, מיד לאחר הפרטים האישיים שלו, שכן מכך משתקפים הניסיון והידע המקצועי שרכש. תארו את שפות התכנות בהן אתם בקיאים, פרויקטים בהם השתתפתם וכמובן עבודות סטודנטיאליות רלוונטיות!!! ציון תואר סופי, בעיקר אם הוא מעל 80, יכול לעבוד לטובתכם. שירות צבאי – אין הכרח לציין, אך עם זאת מומלץ מאד בעיקר אם מדובר בתפקיד טכנולוגי שמהווה ניסיון לכל דבר.

מחפשים את העבודה הבאה שלכם בהייטק? >>>

הישגים משמעותיים, לא רק מהות התפקיד

התיאור האידאלי של תפקידייך צריך לכלול סקירה של מה עשית, עם הישגים משמעותיים אליהם הגעת, ואף רמז לאיזה סוג אדם את/ה (שחקן צוות/מוביל וכד’), כך הקורא יוכל לקבל מושג לא רק על מה עשית כל יום בעבודה, אלא גם איזו השפעה הייתה לך בארגון ובאיזו מסגרת עבדת.

זהו? עכשיו יהיה לי קובץ קורות חיים מושלם?

עכשיו אפשר לומר שיש בידיכם את הטיפים החשובים ביותר לכתיבת קורות חיים איכותיים שיגדילו את הסיכוי לקבל הזמנה לראיון עבודה בהייטק או בכל תחום אחר, ועדיין – ישנם עוד המון דברים שקצרה היריעה בכדי להרחיב במאמר זה. טיפ מנצח מצוות הגיוס שלנו, שמהווה מעין סיכום לכל מה שקראת כאן: לפני שמירת הקובץ, חשוב לבצע הגהה. אף אחד לא מצפה לרמת כתיבה ספרותית, אבל לפחות שימו לב שאין טעויות הקלדה או שגיאות כתיב מביכות וכמובן שהקובץ קריא וששמרתם על עקביות לאורך כל הדרך.

אז אחרי שכבר שכתבת את קורות החיים שלך, כל שנותר הוא להיכנס למאגר המשרות ולשלוח לנו אותם כדי שנוכל למצוא עבורך את המשרה המושלמת בתחום התוכנה.