לפרוץ מחסומים – יום האישה 2022 בהייטק!

כמדי שנה אנחנו בלוג-און נוהגים לציין לכבוד יום האישה את שילובן והצלחתן של נשים בתחום ההייטק. מחקרים רבים מוכיחים שחברות המובלות על ידי נשים בתפקידי ניהול נוטות להיות רווחיות יותר, ואל אף נתונים אלו, עדיין שיעור הנשים בתפקידים טכנולוגיים הוא 22% ושיעור הנשים בתפקידי ניהול והובלה בהייטק נמצא בכ-18%. בדוח של הכלכלן הראשי באוצר מ-2019 נמצא שאפילו בהייטק נשים מרוויחות 16% פחות מהגברים, כעשר שנים אחרי הכניסה לתעשייה. למרות שהשוויון בין נשים לגברים בשוק ההייטק (ובכלל) אינו הושלם ועדיין מתקיימים פערי שכר וייצוג גברי דומיננטי בכל התחומים הטכנולוגיים, ראוי לציין גם את מגמות השיפור ולבחון איך ניתן לשפר את המצב הקיים לעבר עתיד טוב ושוויוני יותר!

השינוי שחייב לקרות

אז מה ניתן לעשות כדי להטות את כפות המאזניים לעבר שוק שוויוני יותר? תחילה, חשוב שחברות ישלבו ויטמיעו את הצורך בגיוון מגדרי אל תוך תהליכי הגיוס שלהם מלכתחילה באופן מחייב. כפי שציינו בפתיחה, שילובם של יותר נשים בתפקידי הנהלה הוא תהליך בריא ומניב לחברה. יש גם צורך בלגייס יותר נשים לתחומים טכנולוגיים, צעד שמומלץ לעשות כבר מגיל צעיר באמצעות עידוד ודחיפת תוכניות ולימודי תכנות לילדות כבר מגיל צעיר.

אחת בשביל אחת

בשנים האחרונות קמו לא מעט מיזמים שונים שמטרתם לקדם נשים בתחומי ההייטק וביניהן קהילות שמטרתן לחזק את הקשר, לעזור ולשפר את הידע וההבנה בין הייטיקיסטיות. Data Queens לדוגמה, היא הקהילה הראשונה בארץ שהוקמה במטרה לאגד ולהעצים נשים בהייטק ובעיקר בתחומי הדאטה השונים. בקהילת She Codes כיום יש כבר 50,000 חברות. ביניהן נשים המעוניינות ללמוד פיתוח תוכנה או לעשות הסבה למקצועות הייטק וגם נשים שכבר עובדות בעולם ההייטק ומעוניינות ללמוד שפות פיתוח חדשות או להעשיר את הידע ולהכיר עוד נשים בעולם ההייטק. "יזמיות" הוא ארגון ישראלי אשר הוקם ב-2012 ומאז צבר אלפי חברות התומכות זו בזו ומשתתפות בפעילויות רבות. החזון של הארגון הוא להגדיל משמעותית את כמות הנשים בהייטק ובביו-טק כבר בשנים הקרובות. הארגון תומך ומקדם נשים המעוניינות להקים סטראט-אפים משל עצמן או כאלו המעוניינות להשתלב בחברות הייטק גדולות. הארגון מספק לחברות בו כלים, ידע, מנטורינג ורשת חברתית תומכת של נשים בעולמות הייטק.

לתפוס כיסא

מעל הכל, יש חשיבות רבה באלמנט הנראות, הצגתן של עובדות ומנהלות בתחום ההייטק יכול להוביל לתנועת גל שיכולה לחזק גם את הרצון של יותר נשים להצטרף לתחום ההייטק וגם את הביקוש אליהן מצד החברות. לכבוד יום האישה חברת Lumen התחילה בקמפיין מיוחד בו נשים מצלמות את עצמן בסביבת העבודה שלהן עם ההאשטאג #MySeat ומשתפות את הסיפור האישי שלהן. בין הפוסטים שכבר עלו, נשים מדברות על האתגרים והקשיים שבסביבת עבודה ניהולית אך גם ההצלחות ותחושת השליחות.

להמשיך את השיח

לכבוד יום האישה ישבנו עם מירב ירשנסקי, מנהלת הרווחה בלוג-און, לשיחה על הנושאים הבוערים בשיוויון מגדרי. "אין ספק שהיום אנחנו במקום אחר, מתקדם יותר, שוויוני יותר, בו נשים נראות, נשמעות, מובילות, נושאות בתפקידים בכירים ומשנות חיים. אבל עדיין, ישנם תחומים בהם זכויות נשים נותרו מאחור בגלל סטיגמות. לשמחתי, בשנים האחרונות החברה עצמה לוקחת חלק בשינוי ודורשת שוויון הזדמנויות עבור נשים". כשמירב נשאלה מהו מקור ההשראה שלה, היא ענתה: "אני לא חושבת שצריך תואר או סטטוס מיוחד כדי להיות מקור השראה, כל אישה שמנפצת את תקרת הזכוכית בחייה שמג׳נגלת בין כ"כ הרבה חזיתות היא סופרוומן. ההשראה שלי היא מהחינוך שקיבלתי בבית, חינכו אותי לצניעות וכבוד לזולת וגרמו לי להאמין שעם רצון, השקעה ואמונה אוכל להגשים את עצמי". 

שנה זו סימנה עוד קפיצת מדרגה בנושא שילובן של נשים בהייטק אך גם מזכירה לנו שעדיין יש עבודה רבה. בין התהליכים החשובים, המיזמים והקמפיינים, חשוב שנמשיך לקדם את רעיונות אלו גם מעבר למועד יום האישה, בתקווה שנוכל לעבוד בעולם בעל שוויון מגדרי מלא.

אם גם אתן מחפשות משרה משמעותית בהייטק, לחצו כאן!

 

דברו איתי כדי למצוא את המשרה הבאה שלכם!