בלוג-און

כתיבת קורות חיים – 10 הטעויות הנפוצות ביותר וכיצד לתקן אותן

אם כותבים אותו נכון, מסמך קורות החיים הוא הכלי השיווקי החזק ביותר שיקדם אתכם לתפקיד הבא שלכם בהייטק. קורות החיים קובעים את הרושם הראשוני שיש למגייס/ת או למעסיק/ה עליכם ולכן יש להם חשיבות רבה בתהליך הגיוס להייטק. בנוסף לכך, ארגונים רבים משתמשים במערכות מיוחדות ובחיפוש מילות מפתח על מנת לעבור כמות קורות חיים גדולה ולסנן מתוכה. לכן, רצוי שקורות החיים שלכם יהיו מותאמים לתהליך הגיוס בהייטק וכן יפגינו את הכישורים, העניין והפוטנציאל שיש לכם על מנת להעביר אתכם לשלב הבא. אז אילו טעויות נפוצות עושים מועמדים להייטק במהלך כתיבת קורות חיים וכיצד ניתן לתקן אותן?

1. פסקת פתיחה ארוכה מדי

פסקת הפתיחה בה אתם מציגים את עצמכם לראשונה צריכה להיות קצרה, עניינית ומושכת. מסמך קורות החיים שלכם חייב לגרום למגייס/ת להבחין בכם ולרצות להזמין אתכם לראיון, פסקת פתיחה ארוכה מדי שלא אומרת הרבה בוודאי לא תגרום להם לעשות זאת. התייחסו למשפט הפותח ככותרת המספרת עליכם את הסיפור המלא אך בצורה כזו שתעודד קריאה נוספת. כך, במקום לכתוב פסקה בסגנון: "מפתח JAVA מנוסה, חרוץ ונלהב בעל מוטיבציה גבוהה במיוחד ויכולת לנהל אנשים מחפש הזדמנות חדשה ומאתגרת להתפתח בעולם ההייטק." עדיף שתכתבו "מפתח JAVA  בכיר בעל 10 שנות ניסיון בפיתוח קוד וניהול צוותי פיתוח."

2. הכנסת מידע לא רלוונטי 

סוג וכמות הפרטים האישיים שצריכים להופיע במסמך משתנה מתחום לתחום. בהייטק, המנעו מקורות חיים עם תמונה, תאריך לידה או מצב משפחתי. חשבונות אישיים כמו אינסטגרם או פייסבוק גם הם מחוץ לתחום. המידע האישי היחיד שעשוי להיות רלוונטי הוא כזה המעיד על הקשר שלכם לעולם ההייטק. כך למשל, אם הייתם מעורבים בהפקה של כנס טכנולוגי שקשור לתחום אליו אתם מתמיינים – אולי שווה לציין זאת בקורות החיים.

3. חוסר בהירות 

כפי שציינו קודם לכן, צוותי גיוס משתמשים במערכות מיוחדות שעוזרות להם לעבור על אלפי קורות חיים ולסנן מתוכם רק את אלו הרלוונטיים לתפקיד. לכן, חשוב שהמידע הרלוונטי ביותר לתפקיד יודגש בצורה ברורה ולא יבלע בתוך הטקסט. הבליטו בצורה אסתטית את הניסיון התעסוקתי שלכם וסדרו אותו כך שהמידע הרלוונטי ביותר יופיע קודם. כך למשל, אם אתם מתמודדים על תפקיד של QA Mobile הקפידו שהניסיון התעסוקתי שלכם ב-Mobile יופיע לפני תפקידים אחרים שביצעתם בקריירה שלכם.

4. שגיאות כתיב, פיסוק וטעויות נוספות

הקפידו לבדוק את מסמך קורות החיים שלכם כמה פעמים ואף לתת אותו לחבר/ה או בן/בת משפחה שיקראו אותו ויהוו עין שנייה. ודאו שאתם כותבים בצורה נכונה מבחינת דקדוק ואיות לאורך כל המסמך ושהוא נקי מטעויות. תוכלו גם להיעזר באיש מקצוע או מנטור שיעזור לכם לנסח בצורה נכונה ומקצועית את המסמך שלכם. טעויות פיסוק, איות ודקדוק עלולות להתפרש כחוסר רצינות ולהסית את תשומת הלב של המגייס/ת מהמידע הרלוונטי באמת.

5. קורות חיים בפורמט הלא נכון

היום כמעט ולא מדפיסים מסמכי קורות חיים ולכן חשוב שהמסמך יהיה קל ונעים לקריאה גם ממסך המחשב. הקפידו להשתמש בגופן כמו – Arial או Calibri בגודל 12, השתמשו בטקסט מודגש על מנת להפנות את העין של המגייס/ת למילות המפתח הרלוונטיות והימנעו מתיבות בצבעים שיכולות להסיח את הדעת מהתוכן. בנוסף, הקפידו לשלוח את המסמך שלכם כקובץ PDF ולא כקובץ Word על מנת לוודא שהמסמך נראה טוב ולא נשלח בגרסה אחרת או עם גופנים אחרים בטעות.

6. חורים בקורות חיים

פערים בלתי מוסברים בהיסטוריה התעסוקתית שלכם עשויים להעלות תהיות ושאלות בקרב המגייס/ת או המעסיק/ה. עדיף לפרט על תפקידים קטנים שעשיתם במהלך השנים ולא להשאיר שנות ניסיון ריקות לחלוטין או להתעלם מהבעיה. נסו להדגיש את הניסיון הרלוונטי ביותר לתפקיד אליו אתם מתמיינים ולהפגין כמה שניתן רצף תעסוקתי לאורך השנים.

7. מידע שקרי או מטעה

צוותי גיוס מזהים בקלות מידע שקרי או לא מדויק במסמכי קורות חיים. כישורים מנופחים מדי, משכורות גבוהות מדי והישגים לא ריאליים ביחס לשנות הניסיון עשויים לגרום למגייס/ת להרים גבה ולתהות על האמינות שלכם כמועמדים לתפקיד. בנוסף לכך, צוותי גיוס ומעסיקים מבצעים בדיקות רקע וסביר שיעלו על השקר הלבן במהירות. זכרו שהיום שפרטים רבים עשויים להיחשף בקלות ב-Google או בפרופיל ה-Linkedin שלכם, לכן כדאי להימנע מ"לכופף" את האמת בכל צורה שהיא.  

8. קורות חיים לא ממוקדים

שימו לב שאתם לא מערבבים בין שלבים אחרים במיון לבין שלב שליחת קורות החיים. למשל, חלק מהמועמדים להייטק מכניסים שורת ממליצים אל תוך מסמך קורות החיים שלהם. אם אתם שואלים את עצמכם "מה רע בזה?" זכרו ששלב הממליצים הוא בד"כ אחד מהשלבים האחרונים בדרך לגיוס בהייטק ולכן אין באמת יתרון לכך שיופיעו כבר בשלב ראשוני כמו מעבר על קורות חיים. ממליצים במסמך קורות החיים פשוט יתפסו מקום מיותר שתוכלו למלא במידע רלוונטי מקצועי אחר.

9. קורות חיים ארוכים מדי

חשוב מאוד לשמור על קורות חיים מתומצתים וענייניים. בדרך כלל, קורות חיים המתאימים לתפקידי הייטק ינועו בין עמוד אחד לשני עמודים. אם קורות החיים שלכם ארוכים יותר משני עמודים – אתם לא ממוקדים מספיק וסביר להניח שיש במסמך מידע לא רלוונטי. אם למדתם קורס Python ב-Coursera לפני חמש שנים ואתם לא זוכרים ממנו דבר, אין צורך לציין אותו בקורות החיים שלכם בכלל.

10. קורות חיים משעממים

סביר להניח שמסמך קורות החיים שלכם יהיה בידיי המגייס/ת או המעסיק/ה לכמה דקות בודדות בלבד. זכרו שקורות החיים שלכם צריכים למכור אתכם, התנסחו בצורה מעניינת שתשכנע את הצד השני שאתם לא רק מתאימים לארגון אלא שאתם אנשים מרתקים שממש כדאי להם להכיר. אם כל מה שקורות החיים שלכם גורמים למגייס/ת לחשוב זה שהם כבר ראו הרבה מועמדים כמוכם – אז מסמך קורות החיים שלכם לא משווק אתכם בצורה הנכונה.

על זירת המועמדים שלנו כבר שמעתם? חוץ מלשפר את תהליך המיון שלכם, תחכה לכם גם פלטפורמת בניית קורות חיים חדשה ויעילה! פרטים נוספים בקרוב…

כבר יש לכם מסמך קורות חיים מוכן? אל תבזבזו זמן ושלחו לנו אותו כדי שנוכל למצוא לכם את המשרה הבאה שלכם בהייטק! >>>

דברו איתי כדי למצוא את המשרה הבאה שלכם!