בלוג-און

ככה תהפכו כל יום ליום האישה! – על העצמת נשים במקום העבודה

בשנים האחרונות גוברת ההכרה בחשיבות של יצירת סביבת עבודה תומכת ושוויונית. לסביבה כזו השפעות חיוביות על קידום הקריירה של נשים בהייטק, שלא לדבר על ההצלחה הכוללת של חברות וארגונים ככלל. ועדיין, למרות התקדמות משמעותית בעשורים האחרונים, הדרך ארוכה והמלאכה עוד מרובה. חברת לוג-און מעסיקה כיום למעלה מ-300 עובדות מחשוב המשתלבות במגוון נרחב של סביבות עבודה טכנולוגיות ותפקידי ניהול בכירים. אז איך אפשר להעצים נשים במקום העבודה? מהם האתגרים שלהן בתפקידים טכנולוגיים ואף מנהיגותיים? איך נשים יכולות לתרום וכבר תורמות לעתיד הטכנולוגיה? כדי לענות על כל השאלות האלה ועוד, תפסנו לשיחה שתים מעובדות החברה, משפיעניות ומעוררות השראה, כל אחת בתחומה.

נשיםענת

שאלת השוויון המגדרי במקומות עבודה

במציאות שמשתנה בקצב מסחרר, בשוק עבודה שסובל ממחסור כרוני בכוח אדם טכנולוגי, והמרדף האינסופי אחר הידע, על כל חברה לשאוף ליצירת תרבות ארגונית שוויונית ומכילה, המקדמת גיוון תעסוקתי. באותה נשימה, נשים רבות עדיין נתקלות באתגרים שאינם קשורים ביכולות המקצועיות שלהן. אתגרים הפוגעים לא פעם בהתקדמותן בשוק העבודה.

יקטרינה – "האתגר הגדול ביותר שעומד בפני נשים במקום העבודה, גם כיום, הוא תחרות תעסוקתית עם גברים. פיתוח BI אמנם נחשב למקצוע בו יש יחסית שוויון מגדרי, ועדיין, מקצועות פיתוח באופן כללי ניחנים ברוב גברי". אחת הדרכים הבסיסיות ביותר להעצמת נשים במקום העבודה היא להבטיח שכר הוגן ושוויוני לנשים כגברים. "עם אותו ניסיון ואותם כישורים, גברים עדיין מרוויחים יותר מנשים. לצערי נשים רבות נוטות עדיין גם להרגיש לא נעים לדרוש משכורת בהתאם לניסיון המקצועי שלהן".

ענת – "בחוויה שלי, לאורך כל שנות הקריירה שלי מעולם לא הרגשתי שנמדדתי לפי המגדר שלי. תמיד הרגשתי שעובד נמדד ע"פ היכולות והביצועים שלו וזהו מסר חשוב שאני דואגת להעביר גם כמנהלת. סביבת העבודה שלי בנויה מרוב נשי בעמדות ניהול ומכמות נכבדת של סמנכ"ליות. לכן, הדוגמאות מסביבי בהחלט מייצרות אווירה שמודדים אדם על פי תפקודו, כישוריו ולא על פי מגדרו."

איזון בית-עבודה – כבר לא מילים גסות

ניכר שבמקומות עבודה רבים בשנים האחרונות עלתה המודעות לשילוב בין קריירה ומשפחה. בעזרת שעות עבודה גמישות ותנאים מותאמים, נשים מצליחות לייצר איזון בית-עבודה ולהשתלב במשרות בכירות ללא בעיה.

ענת – "אתגר בו נתקלתי לאורך הקריירה לא מעט, ואני בטוחה שעוד רבות כמוני, היה הקושי בלאזן בין בית ועבודה. אני מודה שלפעמים ההשקעה בעבודה היתה על חשבון הזמן המשפחתי. מתחילת הקריירה ידעתי שאעבוד גם בשביל הפרנסה אבל גם כדי להגשים את עצמי. תמיד רציתי לעסוק במשהו שבאמת יאפשר לי להתקדם ולקדם, להוביל ולשאוף, ולא לעצור בתחום אחד. בעולם המודרני, כדי להיות גם אישה קרייריסטית וגם אשת משפחה, את חייבת מנגנוני תמיכה בסביבתך. הנושא של איזון בית-עבודה כבר משתפר במידה רבה היום בגלל שארגונים פתוחים יותר לרעיון של עבודה היברידית/מהבית. בצורה זו מתאפשרת גמישות בשעות העבודה."

המנהיגות של העתיד

מי אמר שאי אפשר לאזן בין בית ועבודה? יש מחקרים שיגידו כי הודות לתכונה המהוללת בשם "Multitasking", נשים מצליחות לתכנן ו"לתקתק את העבודה" תוך ניצול מרבי של שעות העבודה. אחרים יגידו שזו פיקציה, ושלמעשה נשים פשוט עובדות יותר. כך או כך, נראה שנשים מקדישות יותר מאמץ וזמן מחייהן הפרטיים לטובת העבודה, ביחס לגברים.

יקטרינה – "בגלל הנרטיב הרווח שנשים מקדישות יותר זמן מגברים למשפחה, רבות נוטות להרגיש שעליהן להוכיח את עצמן. לכן, הן מנסות ללמוד יותר דברים, מפתחות יצירתיות בקבלת החלטות ומתפתחות מקצועית מהר."

ענת – "מחקרים רבים מדברים על כך שמנהלי העתיד הן דווקא נשים מנהלות. שיטת הניהול של נשים משתלבת עם תפיסת העבודה של היום. המפתח לקידום נושאים וביצוע פרויקטים מורכבים בזמן קצר, הוא עבודה בשיתוף פעולה ובעבודת צוות. כיום, מקומות עבודה רבים שמים דגש על הצורך בשקיפות, מעורבות ואינטראקציה בין חברי הצוות. ולא במקרה אלו תכונות המאפיינות ניהול נשי."

פיתוח מקצועי ושבירת המיתוסים

אז מה אפשר לעשות כדי להטות את כפות המאזניים לעבר שוק שוויוני יותר?

יקטרינה – "קודם כל צריך לשבור את המיתוס שתפקידים בהייטק הם תפקידים של גברים. בפועל, המציאות מראה אחרת. צריך להמשיך לעודד נשים להסתכל על העולם כפתוח בפניהן ולבחון אפשרויות רבות, גם מקצועות טכנולוגיים. אני מאמינה שיש תהליכים מדיניים רבים שאפשר לקדם כדי שפחות נשים יחששו להשתלב בהייטק. תהליכים כמו הכשרות לנשים במקצועות טכנולוגיים כבר מגיל צעיר, ועד שוויון מגדרי בשכר ובתנאי העסקה על תפקידים זהים."

ענת – "להסתכל על היכולות, הביצועים והתפקוד של העובד/ת, ולא על המגדר שלו או שלה. אני מאמינה שאם את מגיעה עם יכולות אישיות, עובדת קשה ומביאה לתוצרים מעולים, אין סיבה שלא תתקדמי לתפקידי מנהיגות. במידה רבה, אפשר לפתור את הקושי באיזון בית-עבודה בעזרת עבודה היברידית בית/עבודה ששגשגה בזמן הקורונה."

מבחינתנו, כל יום הוא יום האישה. כל יום אנחנו מוכרחות ומוכרחים לפעול כדי להביא לשוויון וגיוון תעסוקתי. יצירת סביבת עבודה מכילה ומעצימה, מעודדת ומקדמת את הצלחתן של נשים ואת הצלחת הארגון כולו.

מעוניינות להקפיץ את הקריירה שלכן קדימה? רוצות לשמוע עוד על האופן שבו נוכל ללוות אתכן בדרך לתפקיד הבא שלכן? זה הזמן שלכן.  

מחפשת (או מחפש!) להתקדם בדרגים המקצועיים ולמקסם את הפוטנציאל שלך בעולם ההייטק? יש לנו מה להציע לך!>>>

דברו איתי כדי למצוא את המשרה הבאה שלכם!