בלוג-און

הנה Z בא! כניסתו והשפעתו של דור ה-Z על שוק העבודה

הרבה שמות כבר ניתנו לדור ה-Z; דור המסכים, דור הסלפי, דור הלייקים ועוד רבים. שמות אלו ואחרים ניתנו לו בעיקר בגלל המאפיין העיקרי שלו- החיבור לטכנולוגיה ולרשת. דור ה-Z אשר כולל את כל מי שנולד משנת 2000 ועד אמצע העשור הראשון של המאה ה-21, נולד היישר לתוך עידן האינטרנט והטלפונים הניידים, אלו מהווים מרכיב משמעותי מהתבגרותו ואף מזהותו. כניסתו של דור ה-Z לשוק העבודה ללא ספק תגרום לשינויים ותיאלץ חברות ומעסיקים להתאים עצמם למצב החדש ולעובדים הצעירים והחדשים. בתור אלו שיתפסו את תפקידי הניהול וההובלה, עליכם ללמוד ולהכיר את העובדים שלכם לעתיד הלא כל-כך רחוק!

פער בין דורי

אחד השינויים העיקריים שיביאו איתם בני דור ה-Z לשוק העבודה הוא הפער הבין דורי. כניסתם תביא למצב בו חמישה דורות (!!) עובדים במקביל ולכן יש צורך לגשר על הפער באופן פעיל על ידי מקומות העבודה עצמם. ניתן לזהות כי 90% מבני דור ה-Z יעדיפו לעבוד בקבוצה ולא לבד, ורובם מעדיפים עבודה המשלבת קשרי Face-to-Face. מאפיינים אלו יעזרו בתהליך הגישור הבין דורי.

מיומנות תקשורת לקויה

הגישור על הפער הבין דורי עלול להיות לא קל בהתחשב בעובדה כי בני דור ה-Z פיתחו לעצמם מיומנויות תקשורת לקויות בעקבות התלות שלהם ברשתות החברתיות והאפליקציות מגיל קטן. הניתוק התקשורתי יכול להוות בעיה בכניסה ובשילוב שלהם במקום העבודה, אך פה אתם נכנסים לתמונה! הכוונה מבני דורות קודמים, שאצלם התקשורת והיחסים הבין-אישיים מגיעים באופן טבעי, יוכלו לעזור בגישור ואף לחשוף את בני דור ה-Z לצורות מחשבה ורעיונות שאינם מכירים. גם אתם תוכלו להרוויח מהמצב ולהיחשף לרעיונות ומחשבות של צעירים בעלי כישרון רב ומוטיבציה. ואולי על הדרך תבקשו גם איזה טיפ לעמוד האינסטגרם שלכם 😉

״העם-דורש-לצאת היום בשש!״

בשונה מדורות קודמים, דור ה-Z לא יתבייש לדרוש ממקום העבודה גמישות בנוגע לרווחה האישית שלו. למרות שנמצאים ב״חיבור״ תמידי, בני דור זה נותנים חשיבות רבה לגבול שבין העבודה לבין החיים הפרטיים. בנוסף, הם יצפו לאווירה חיובית וחברית במקום העבודה ולמינימום תחושת ״דיסטנס״ ממנהליהם. הם דינמיים, משתעממים מהר ומחפשים כל הזמן את האתגר הבא. האם הם מפונקים יותר או פשוט אמיצים יותר?

מחפשים את העבודה הבאה שלכם בהייטק? >>>

הצלחה≠כסף

דור ה-Z מאופיין בהיותו דור נאמן ומשכיל, בעל שאיפות גבוהות מאוד שאינן מתבטאות בהכרח בהצלחה כלכלית אלא במשמעות, ערכים, יצירתיות ורלוונטיות. בני דור ה-Z יחפשו את הדרך לעשות ולהשפיע בכמה שיותר דרכים. כמה מהתכונות המאפיינות אותם; חשיבה ביקורתית, סקרנות, מולטי-טאסקינג ויצירתיות, יתנו להם יתרון בולט כיוזמים ומובילים בתחום העסקי, אך גם בתחום החברתי. אם תצטרכו לבחור אדם שיוביל פרויקט חברתי- בן דור ה-Z יהיה הבחירה המתאימה!

דיגיטליזציה

ניתן להעריך כי בני דור ה-Z, אשר שולטים בעולם הטכנולוגי ומבינים את הסביבה המשתנה במהירות, יובילו את שוק העבודה לעידן דיגיטלי. שינוי זה יכול להוות בעיה לדור הצעיר שכן משרות הנחשבות ״ראשוניות״ בהן נלמדות המיומנויות הבסיסיות ילכו וייעלמו מהעולם. אובדן הצורך בהתערבות אנושית בהרבה מאוד מהמקרים יצריך את ממלאי התפקידים לפתח את החשיבה היצירתית והביקורתית שלהם. על כן, יהיה צורך בהתחדשות והתפתחות מתמדת של כלל עולמות התעסוקה ועולם הדיגיטל וההיי-טק בפרט. קראו עוד על מהפכת הדיגיטל שכבר החלה בתעשיית ההיי-טק ובעולם הרפואה.

לסיכום, נראה כי בני דור ה-Z יביאו עימם בעיקר שינויים חיוביים אשר יובילו להתייעלות של ארגונים ופיתוח טכנולוגי. שוק העבודה נדרש להכין את עצמו לכניסתם של הצעירים אשר ברגעים אלו רובם עדיין תלמידי תיכון. כדי לנצל את היתרונות שמביאים עמם בני דור זה לשוק העבודה, עליכם להכיר וללמוד אותם ואת דרך החשיבה שלהם. כך תוכלו ליצור מערכת יחסים בה הצעירים ירגישו מתוגמלים ובעלי ערך ואתם כמנהלים ובעלי תפקידי מפתח תרוויחו מהכישרונות הרבים שלהם!

רוצים להתפתח ולהתקדם בקריירה שלכם? יש לנו מגוון משרות היי-טק להציע לכם! 

מחפשים את העבודה הבאה שלכם בהייטק? >>>

דברו איתי כדי למצוא את המשרה הבאה שלכם!