בלוג-און

צרות בדרך? – הכל על בועת ההייטק

ההייטק הישראלי נהנה כבר כמה שנים טובות ממעמד בלתי מעורער של התחום הרווחי ביותר בישראל. אך האם כל חגיגה עתידה להסתיים? גלי פיטורים, חברות חוות ירידות משמעותיות בשווין ותחושה כללית שעוד רגע העסק מתפוצץ. האם זה המצב? ואיך מנווטים סיטואציה שכזאת? אנחנו כאן עם כל התשובות!

נקודת השיא

רק עד לפני שנה ההייטק בישראל היה בנקודת ה-Peak שלו. בקיץ הקודם, חברות הייטק ישראליות גייסו יותר מ-35 מיליארד דולר. הקורונה רק חיזקה את השוק בכך שדחפה יותר ויותר שימושים טכנולוגיים ביום-יום, וחברות סטארט אפ מצליחות המשיכו לקום באופן תמידי. אבל אומרים שאחרי כל נקודת שיא יש ירידה, ואכן אנליסטים התחילו להרגיש ולהזהיר מפניה.

המצב בעולם

בשביל להבין אם יש משבר במדינתנו, כדאי תחילה להסתכל החוצה. המלחמה באוקראינה, גלי פוסט משבר הקורונה, העלאת הריביות בארה"ב והאינפלציה יצרו זעזוע בשוק שמורגש בכל הרמות והתחומים. הדברים האלו כמובן מחלחלים גם להייטק. חברת מטא לדוגמה חוותה ירידה של כרבע משוויה, זה אומר שמארק צוקרברג עצמו חטף הפסד של 30 מיליארד דולר באותו יום. המשברים מתחילים בעולם, אך בגלל האופי הבינלאומי של ההייטק בארץ, הם משפיעים באופן ישיר על השוק המקומי פה.

עדיין לא סיוט

חשוב להבין, המצב בישראל הוא אינו נורא, אך מומחים ואנליסטיים אכן מצביעים עליו בדאגה. חברות ישראליות ממשיכות לעבוד ומייצרות הכנסות יפות. הבעיה מגיעה בהערכות שווי קיצוניות והפערים שביניהן לבין ההכנסות. חברה גדולה בשוק שנסחרה ב-12 מיליארד דולר, כיום נסחרת ב-1.5 מיליארד דולר – זוהי ירידה דרסטית של 88%. אך למרות הירידות במניות, זה לא אומר שכל החברות בצרה. חברות ענף הבריאות כנראה יצלחו וישרדו את המשבר, אבל כן יאלצו להתמודד עם בריחת משקיעים וביקוש גבוה יותר לתוצאות מיידיות.

החשש האמיתי

פיטורים הם התוצאה הקשה ביותר של משבר בשוק התעסוקה. הדיווחים בתקשורת ממהרים להכריז על פיטורי ענק כמו פיטורים של 150 עובדים בחברת יוניקורן. אבל זוהי לא דוגמה למצב כולל בשוק, לפחות לא כרגע. אנחנו ממליצים לעקוב אחר טבלת הפיטורים בהייטק של Tech12 לקבלת עדכונים שוטפים בנושא.

קרקע יציבה

אז איך אנחנו העובדים צריכים להתכונן למשבר כזה? חשוב קודם להמשיך ולעקוב אחרי מצב השוק, לקרוא ולהחכים בפרשנויות. אם אתם מחפשי עבודה, אנחנו ממליצים לתת שיקול דעת אמיתי לגבי מקום העבודה, לא רק בהתייחסות למשכורת, אלא גם לתנאים וליציבות.

כנראה שישנו משבר המתקרב למחוזנו. אם זה בגלל המצב הרעוע בעולם או הפערים בשווי ובהכנסות של חברות ישראליות והחשש המרכזי הוא פיטורים. בשביל לנווט את המשבר המתקרב, חשוב לוודא את מקומכם בעבודה בעלת תנאים טובים שתספק לכם את היציבות שכל כך חשובה בימים אלו.

בחברת לוג-און אנחנו מציעים מגוון משרות טכנולוגיות בחברות יציבות כמו: ארגונים פיננסים, חברות ביטוח, חברות ממשלתיות וכו'. מעוניינים לשמוע עוד? מוזמנים לשלוח לנו קורות חיים כאן! >>>

דברו איתי כדי למצוא את המשרה הבאה שלכם!