בלוג-און

דוקטור טק- ההשפעה של הטכנולוגיה על עולם הרפואה

עולם הרפואה השתנה רבות בשנים האחרונות וממשיך להשתנות ללא הרף, בעיקר בזכות פתרונות טכנולוגיים ופיתוחים חדשים שמשנים ומשפרים את פני הרפואה. פריצות הדרך נוגעות בתחומים רבים ביניהם איסוף נתונים, מחקרים, טיפולים ועוד. דרכי הטיפול הופכות יעילות יותר וניתן לזהות ולמנוע מחלות הרבה יותר מוקדם מבעבר. ישנם כיום טיפולים טובים ונגישים יותר מאי פעם! אספנו עבורכם כמה מהתרומות המשמעותיות ביותר של הטכנולוגיה לרפואה.

הדפסת תלת ממד

הדפסת תלת ממד הפכה לכלי עזר מרכזי ברפואה, החל משלב הלימוד בו ניתן להדפיס מודלים המדמים גוף אדם ולהבין באמצעותם כיצד יש לפעול במקרים שונים ולתרגל פעולות אלו, וכלה בשחזור והדפסת חלקי גוף ואיברים המושתלים בגופם של חולים הזקוקים להשתלות. הדפסת חלקי גוף מלאכותיים תרמה במיוחד לתותבות; ניתן כיום להדפיס יד או רגל תותבת בהתאמה אישית במחיר זול משמעותית מבעבר. בעתיד הדפסת תלת ממד תהיה נגישה כמעט בכל בית. מוזמנים לקרוא עוד בכתבה שלנו ״איך יראה עולם בעוד 100 שנים?״.

מציאות רבודה

כמו מדפסת התלת ממד, גם המציאות הרבודה עוזרת בשלב לימוד הרפואה, בעיקר כי היא מאפשרת לחקור ״מבפנים״ ולתרגל ניתוחים וטיפולים. לדוגמה, Medsights Tech פיתחה תוכנה היוצרת שחזורים מדויקים תלת ממדיים של גידולים ומאפשרת לחקור אותם בצורה מעמיקה. המציאות הרבודה עוזרת גם לחולים להבין בצורה מוחשית מה קורה להם בגוף ולתאר את הסימפטומים שלהם בצורה מדויקת יותר.

רופא בשלט רחוק

אם בעבר היו אומרים לנו כי ניתן לפגוש רופא מבלי לצאת מהבית היינו כנראה חושבים שמדובר בבדיחה. כיום, בעזרת טכנולוגיית ניטור מרחוק, ניתן להתייעץ עם רופאים מבלי להגיע למרפאה. הרופא יכול לפקח ולעקוב אחר מצבו הבריאותי של החולה מרחוק ובכך הופך התהליך קל, זול ופשוט יותר. הטכנולוגיה הזו תורמת במיוחד לחולי לב.

ביג דאטה

כמו בעולם ההייטק, הביג דאטה משנה באופן קיצוני גם את עולם הרפואה. כמויות המידע שמצטברות מאפשרות לקבל ולהסיק מסקנות על סמך נתונים מהעבר ובכך לייעל את אופן הטיפול בחולים. ביג דאטה מאפשר לזהות מגמות, לעדכן נתונים בזמן אמת, לספק מידע נרחב אודות מקרים שונים ואף נדירים ובכך הוא משפר את כל שיטת הפעולה של הרופאים והחוקרים. 

אפליקציות סלולריות

היום כבר הבנו שאפשר לעשות ה-כ-ל דרך הטלפון הנייד! אם כך, לא מפתיע שגם עולם הרפואה הגיע לשם. אפליקציות שונות כיום מאפשרות לספור קלוריות, לעקוב אחר דפוסי שינה ואף לפקח על הדופק. ניתן לשלוח את המידע ישירות לרופא שיכול לעקוב מרחוק אחר מצבנו הבריאותי ולייעץ במקרה הצורך. בנוסף, ישנן אפליקציות שהן מאין רשתות חברתיות לרופאים המאפשרות להתייעץ ולהתעדכן עם מומחים מכל העולם.

ננוטכנולוגיה

ננוטכנולוגיה הפכה להיות אחת המילים המדוברות ביותר בעולם ההייטק והמדע. בתחום הרפואה לננוטכנולוגיה תהיה משמעות רבה והצפי הוא שבעתיד הקרוב היא תהווה פתרון זיהוי וטיפול ראשוני למחלות שונות וביניהן סרטן. המטרה היא כי התקנים שיוחדרו לגופנו יהיו מסוגלים לזהות ולחדור ספציפית לתוך רקמות ותאים פגועים, לצלם אותם, לשחרר לתוכם תרופות או להשמיד אותם בעת הצורך. האם הייתם מסכימים להחדיר רובוט קטנטן לתוך מערכת הדם שלכם?

רובוטיקה

רובוטיקה היא תחום מרתק אשר צומח מאוד גם בעולם הבריאות. ההתפתחויות נעות בין רובוטים כירורגיים שיבצעו ניתוחים אמיתיים, רובוטים שיהוו איברים חלופיים ועד מתן אפשרות הליכה לאנשים משותקים. הרובוטיקה כל-כך מפותחת שכבר כיום רובוטים יכולים להוות גם מאין ״בני זוג״ חברתיים שתפקידם להקל על בדידות או לטפל בבעיות בריאות נפש. לחלק מהרובוטים יש חיישני מגע, מצלמות ומיקרופונים המאפשרים להם לנהל שיחות, להיות אוזן קשבת ואפילו לספר בדיחות. צפו לדוגמה בפאפה– רובוט שנועד להקל על בדידותם של קשישים ולדאוג לבריאותם.

אין ספק שהתרומה של הטכנולוגיה לרפואה היא משמעותית וכמובן חשובה ביותר. ישנם מאות מחקרים בנושא ומשאבים רבים מושקעים בהם. ככל שהטכנולוגיות מתפתחות, תוחלת החיים שלנו עולה והיכולת להתחסן ולהגן על עצמנו מפני מחלות גוברת. עד לאן תצליח הטכנולוגיה הרפואית להתפתח? האם יבוא יום בו הטכנולוגיה תמצא פתרון לכל מחלות העולם ונחיה חיי נצח?
אם תרצו לקחת חלק בתרומה של הטכנולוגיה לעולם בכלל ולרפואה והבריאות בפרט אתם מוזמנים להציץ בעמוד המשרות שלנו ולהגיש את קורות החיים שלכם בקלות!

דברו איתי כדי למצוא את המשרה הבאה שלכם!