בלוג-און

איזון בין עבודה לבית – הפרדה נכונה מבלי לפגוע בקריירה או בחיים האישיים

סדר העדיפויות שלנו השתנה דרמטית בשנים האחרונות ובמיוחד בתקופה האחרונה בה החיים האישיים והקריירה הם פשוט בלתי נפרדים. פעם היינו שופטים משרה בעיקר לפי השכר, היום כשאנחנו מחפשים עבודה חדשה אנחנו דורשים אפשרויות קידום, שעות עבודה נוחות, עבודה עם טכנולוגיות מתקדמות ותפקיד משמעותי. "גמישות" ו"איזון" הן לא מילים גסות יותר בעולם ההייטק וארגונים גדולים מבינים שכדאי להם להתאים את עצמם לסדר העדיפויות של המועסקים הפוטנציאליים. בעוד שמגמה כזו מובילה לצעדים חיוביים כמו חופשת לידה לאבות, משרת הורה, ימי עבודה מקוצרים והוספת ימי חופשה – נדמה שאנחנו, עובדי ההייטק שמנסים להשתלט על רשימת הציפיות שלנו, לעיתים הולכים לאיבוד בתוכה. כדי לעשות קצת סדר ריכזנו לכם כמה טיפים פרקטיים שיעזרו להשיג איזון בין העבודה לבין החיים האישיים והבית – גם בתקופה מבלבלת שכזו.

מה זה בכלל איזון?

לפני הכל, חשוב להגדיר למה אנחנו מתכוונים כשאנחנו אומרים "איזון". איזון לאו דווקא אומר חלוקה שווה של שעות ואנרגיות בין התחומים השונים, כשאנחנו מדברים על איזון אנחנו בעצם מדברים על יצירת מרחב נשימה שמאפשר גמישות. כשאין מרחב לנשימה ותחומי החיים חופפים, קל להרגיש מותשים ושחוקים, שהות במצב כזה לאורך זמן עלולה להוביל לבעיות בריאותיות חמורות. הטיפים הפרקטיים שלנו לא בהכרח אמורים לדרבן אתכם לעבוד פחות שעות אלא להוביל למצב בו אתם מסוגלים להניח לעבודה בשביל המשפחה / החיים הפרטיים וכך גם הפוך.

1. עשו סדר בבלגן

במיוחד בתקופה האחרונה כשהחיים האישיים והעבודה נהפכו לכמעט בלתי נפרדים, חשוב לארגן את כל המשימות מראש ככל הניתן, גם האישיות וגם המקצועיות. צרו לעצמכם לוח זמנים מסודר, תוכנית ברורה של מה צריך לעשות בכל יום. אם אתם הורים – נסו לחלק ביניכם את המשימות, כשכל אחד יודע בדיוק מה הוא צריך לעשות ומתי. גם אם אלו משימות יומיומיות שאתם עושים באופן אוטומטי כבר, כשהן כתובות בצורה מסודרת יש פחות בלגן ויותר שליטה. תחושה של שליטה במשימות שלכם תוביל באופן טבעי גם לתחושה שיש לכם מרחב נשימה.

2. השתדלו להשאיר את העבודה מחוץ לחיים האישיים 

נכון, עכשיו שרבים מאיתנו עובדים מהבית זה נראה כמו משימה בלתי אפשרית. אבל כשמדברים על הפרדה בין עבודה לבית, המיקום הפיזי הוא לא הפקטור המרכזי אלא צורת חשיבה בריאה יותר היא זו שתוביל לאיזון הרצוי. נסו לייצר הפרדה במחשבות שלכם – כשאתם עובדים, נסו להיות כמה שיותר מרוכזים בעבודה וכשאתם עם המשפחה נסו לדחות מחשבות על העבודה למחר בבוקר.

3. נהלו זמנים בצורה מאוזנת

בעבר פרסמנו כתבה על ניהול זמנים נכון בעבודה מהבית ואי אפשר שלא להדגיש את חשיבותו גם פה. ניהול זמנים מאוזן זה לדעת במה חשוב להשקיע זמן ואנרגיות ובמה לא. לעיתים קרובות אנו נותנים חשיבות לפעילויות שגוזלות מאיתנו זמן למרות שהן לא מצדיקות את מלא תשומת הלב שלנו. למשל, תוכלו להשקיע פעם אחת במחשבה על רשימת קניות בסיסית ולהזמין אותה כל שבוע בהזמנה מהאינטרנט במקום לבזבז שעות בסופר. נסו לחשוב על פעילויות יומיומיות נוספות כאלו שתוכלו לייעל גם בחיים האישיים וגם בעבודה.

מחפשים את המשרה הבאה שלכם בהייטק? >>> 

4. השאירו משבצת זמן קבועה עבור פעילויות אישיות

נהלו לו"ז שבועי והשאירו בו לפחות משבצת ריקה אחת אשר תוקדש רק לפעילות משפחתית / זוגית / אישית. כל שבוע הקדישו זמן לפעילות אחרת תחת אותה המשבצת, סרט בערב עם המשפחה, ערב זוגי עם בן / בת הזוג או השקעה בתחום עניין אישי שלכם. בצורה כזו, גם בימי העבודה העמוסים ביותר תדעו שמחכה לכם משהו קטן ונחמד ממש בקרוב.

5. הקפידו על יום עבודה מאוזן

בין אם אתם עובדים מהבית ובין אם מהמשרד – אל תוותרו על הפסקות קצרות ועל ארוחת צהריים. לאכול מול המחשב (ולוותר על ההתמתחות שהגב שלכם צריך כבר כמה שעות) עשוי להיות מפתה אם נכנעתם לתחושות הלחץ שהעבודה גורמת לכם. יום אחד כזה או יומיים אולי לא נראים כל כך נורא אבל תוך כמה חודשים ההחלטות הקטנות הללו שאתם מקבלים במהלך היום ישחקו אתכם ושוב תרגישו שאין לכם מרחב לנשימה ושהחיים שלכם יצאו מאיזון.

6. עמדו בהבטחות שלכם

כשחיפשתם עבודה רציתם שהיא תהיה "Family Friendly"? היה לכם חשוב לסיים את יום העבודה מוקדם? מה קרה להבטחות האלו? הרבה פעמים בארגונים גדולים מבטיחים לאפשר יציאה מוקדמת הביתה אבל בפועל הדברים נראים אחרת. זה לא בהכרח באשמת הארגון או הבוס– צריך הרבה משמעת עצמית בשביל להציב לעצמנו גבולות, האחריות לשים לב לשעות העבודה מוטלת עליכם, קבעו עם עצמכם גבול והישתדלו לעמוד בו ברוב ימות השבוע.

7. צאו לחופשות!

נכון שהמלונות סגורים והרעיון של טיסה לחו"ל נראה עדיין רחוק, אבל זו לא סיבה מספיק טובה לצבור עוד ועוד ימי חופש. מתי לקחתם יום חופש אמיתי? כזה שאפשר לכם לנשום קצת, אולי להתפנק קצת מול הטלוויזיה, לעשות משהו נחמד עם המשפחה או לחזור לתחביב ישן? גם אם אין חו"ל ואין אילת – לפעמים יום חופש אחד אמיתי (בלי לגעת בעבודה בכלל!) מאפשר מרחב נשימה ומקנה פרספקטיבה מחודשת על החיים והקריירה שלכם.

מחפשים משרה בהייטק שתאפשר לכם איזון בין העבודה לחיים האישיים? יש לנו מגוון משרות טכנולוגיות בהייטק להציע עבורכם >>>

דברו איתי כדי למצוא את המשרה הבאה שלכם!