בלוג-און

עבודה בצל הקורונה – כך תגנו על הזכויות שלכם גם בזמן מגפה עולמית

המציאות המשתנה בעקבות התפשטות נגיף הקורונה מאלצת אותנו להתמודד עם קשיים חדשים. לא מזמן פרסמנו כאן את הכתבה התחייבות מהבית – כל מה שצריך לדעת בנוגע לחתימה על חוזה דיגיטלי על מנת להקל על מעמד חתימת חוזה העסקה מהבית. הפעם, ריכזנו עבורכם כל מה שצריך לדעת על זכויות עובדים וסעיפי העסקה משתנים בצילה של המגפה העולמית. אז בין אם אתם מחפשים עבודה ובין אם אתם עוד רגע מתחייבים לחוזה העסקה חדש, חשוב שתכירו מספר נושאים לפני שאתם מתחילים את העבודה החדשה.

שעות עבודה גמישות

מעסיקים רבים בוחרים לציין בחוזה ההעסקה כי בעקבות משבר הקורונה היקף המשרה יהיה גמיש וישתנה בהתאם לתנאים המשתנים. למרות שסעיפים כאלו עשויים להיתפס כאפשרות להרעה בתנאים, חשוב לזכור כי בימים של סגר כללי סעיף מסוג זה עשוי להגן על המשרה שלכם ולהשאיר אותה רלוונטית גם אם היא "על אש קטנה". כעובדים במשרות טכנולוגיות, לרוב יותר קל למדוד תפוקה מאשר שעות עבודה ולכן סעיף מסוג זה עשוי לבוא דווקא לטובתכם בתקופה זו.

תפקיד גמיש

באתם לחתום על החוזה וראיתם שהתפקיד שלכם כולל הגדרות משונות? בררו זאת מול המעסיק שלכם. בתקופה זו, מעסיקים מעדיפים לשמור על האפשרות להעביר אחריות מעובד אחד לאחר מחשש לקיצוצים. כך למשל, מתכנת עשוי לקבל תחומי אחריות באופרציה ומנהלי צוות עשויים למצוא את עצמם כותבים קוד. בתקופה כזו, נסו לשמור על ראש פתוח ולקבל על עצמכם את כל תחומי האחריות העשויים לבוא. ובכל זאת, חשוב שתחומי האחריות שלכם יהיו כתובים בבירור בחוזה ההעסקה גם אם הם גמישים.

חופשות ויציאה לחל"ת

בתקופות קשות כמו אלו מעסיקים רבים נאלצים לחייב את העובדים שלהם לנצל את החופשה השנתית או להוציאם לחופשה ללא תשלום. שימו לב! לאחרונה נוסף סעיף בחוזי העסקה המאפשר למעסיק להוציא עובד לחל"ת, במידה וקיים סעיף מסוג זה בחוזה ההעסקה שלכם וודאו כי הוא מוגבל למקרים בהם אין אפשרות להמשיך את העבודה כרגיל. בכל מקרה אחר, ניצול ימי חופשה או יציאה לחל"ת מחייבים הסכמת עובד.

תקופת ניסיון

העסקת עובד חדש עשויה להיות סיטואציה בלתי אפשרית עבור מעסיקים רבים. מצד אחד קיים הרצון להתרחב ולהעסיק עובדים חדשים ומצד שני המצב הכלכלי אינו מאפשר גדילה מאסיבית. לכן, מעסיקים רבים בוחרים להקצות תקופת ניסיון קצובה בזמן אשר בסיומה יוטבו תנאי העובד החדש. כך שגם אם בחוזה העסקה שלכם אין בונוסים, אופציות או קרנות השתלמות כרגע נסו לברר האם יהיה ניתן לנהל על כך משא ומתן בתום תקופת הניסיון או עם צבירת וותק בחברה.

עבודה מהבית

במציאות החדשה שהביאה עמה הקורונה אין ברירה אלא להעסיק עובדים חדשים מהבית. למזלנו, עולם ההייטק סובב יותר סביב חיבור לאינטרנט מאשר סביב משרד ספציפי, כך שהעבודה מהבית לרוב תהיה נגישה וקלה. למרות זאת, וודאו כי אופן העבודה מהבית ברור לשני הצדדים. איך נראה סדר היום? האם יש החזרי הוצאות על ציוד משרדי? איך מנוהלות פגישות מרחוק? באילו סיטואציות עליכם להגיע למשרד? שאלות מסוג זה צריכות להיענות טרם החתימה על חוזה העסקה.

לא מוותרים על הפרודוקטיביות – 5 טיפים לניהול זמן נכון גם בעבודה מהבית >>>

בידוד, קורונה וימי מחלה

עד אוקטובר 2020 עובד אשר נאלץ להימצא בבידוד עקב חשש שנדבק בנגיף הקורונה היה רשאי לנצל את ימי המחלה הצבורים לזכותו בעת הבידוד. אולם בשבועות האחרונים מתנהלים הליכי חקיקה משפטיים לקביעת סדר חדש לתשלום לעובד שנעדר עקב חשש להידבקות או בידוד, בית המשפט העליון צפוי להגיע להחלטה בסוף חודש אוקטובר. 
נדבקתם מחולה קורונה במקום העבודה? אתם רשאים לתבוע את המוסד לביטוח לאומי, להיות מוכרים כנפגעים ולקבל דמי פגיעה. אם נדבקתם בקורונה ממקור חיצוני למקום העבודה תהיו זכאים לדמי מחלה בהתאם לימי המחלה הצבורים העומדים לרשותכם.

למדריך לזכויות עובדים בתקופת משבר הקורונה >>> 

נדמה שהקורונה שיבשה לחלקנו את המושג "חוזה עבודה סטנדרטי". חוזי ההעסקה שלנו משתנים ונהיים גמישים יותר ויותר בעקבות המשבר, דורשים מאיתנו לבדוק אותם טוב-טוב ומקרוב. אז לפני שאתם חותמים, וודאו שאתם מבינים את כל הסעיפים ואל תחששו לנהל משא ומתן מול המעסיק החדש שלכם.

מחפשים עבודה בהייטק בצל הקורונה? יש לנו מגוון משרות להציע עבורכם!  

דברו איתי כדי למצוא את המשרה הבאה שלכם!