בלוג-און

הימים הראשונים בעבודה החדשה – המדריך המלא לעובד ההייטקיסט החדש!

מצאתם עבודה חדשה בהייטק? מזל טוב! בוודאי גיליתם כבר שהלחץ והמועקה שנעלמו עם סיומו של תהליך חיפוש העבודה הוחלפו במהרה ברצון להרשים את כולם ובציפיות גבוהות מדי שמתנקזות כולן לשבוע הראשון. אנחנו כאן בשביל להגיד שזה לגמרי טבעי! וגם בשביל לתת לכם כמה טיפים פרקטיים שיעזרו לכם להגיע מוכנים יותר לימים הראשונים בעבודה החדשה!

1. הכינו שאלות מראש ואל תתביישו לשאול אותן

אומרים שהימים הראשונים בעבודה חדשה הם בעיקר ימים של שתיקה והקשבה וזה נכון שחיוך ואוזן קשבת הם האסטרטגיה הבטוחה עבור כל עובד חדש. עם זאת, חשוב גם שתדעו לשאול את השאלות הנכונות בזמן הנכון. לא רק בשביל שתתחילו ללקט לעצמכם מידע ולהבין איפה בדיוק אתם נמצאים, אלא גם בשביל להראות לסביבה החדשה שלכם שאתם אנשים סקרניים בעלי מוטיבציה ללמוד. כתבו לעצמכם על דף כמה שאלות פרקטיות כמו "באיזה שעה יש דיילי?" או "איך מתחלקת העבודה בצוות?" וכמה שאלות כלליות כמו "מול אילו גורמים בחברה אני אמור לעבוד?" או "על מה כדאי לשים דגש במסגרת התפקיד שלי?". כך תראו למעסיקים החדשים שלכם שאתם מוכנים ורוצים ללמוד כדי להצליח בתפקיד החדש.

2. דעו איך להתלבש ליום הראשון

במקומות עבודה שונים בעולם ההייטק הסטנדרט בלבוש משתנה, הדבר תלוי באוכלוסייה העובדת בחברה ובאווירה הכללית שלה. אם הייתם בראיון עבודה במשרדי החברה בוודאי זיהיתם מהו סגנון הלבוש המקובל שם. אם ראיון העבודה שלכם היה בזום, לפחות בימים הראשונים, עד שתבינו מהו הלך הרוח בחברה – כדאי שתגיעו בלבוש נוח אך מכבד. לבשו בגדים שאתם מרגישים בהם טוב, שמעניקים לכם תחושה של ביטחון עצמי ושאתם אוהבים את איך שאתם נראים בהם. אבל אל תגזימו, לבשו ביגוד המכבד את המקום, הימנעו מכפכפים, מכנסיים קצרים או כל פריט לבוש שאתם לא בטוחים שכדאי ללבוש למקום עבודה.

3. הגיעו לפני – היכנסו לבניין בזמן

זה לא רק שאיחורים אופנתיים למיניהם עשויים ליצור רושם ראשוני מוטעה לגביכם, אם תגיעו לפני הזמן סף הלחץ שלכם ירד משמעותית ותהיה לכם פתיחה רגועה וקלילה לקראת היום הראשון בעבודה. במיוחד אם לא הגעתם למשרדים מעולם ואתם צריכים למצוא את דרככם בפעם הראשונה, קחו לפחות 10-20 דקות מרווח משעת ההגעה וכוונו להגיע מוקדם יותר. אם הצלחתם להגיע כמה דקות לפני הזמן, חכו מתחת לבניין, נצלו את הזמן להירגע, לשתות קפה ולקחת כמה נשימות עמוקות. ורק אז – כנסו למשרד בדיוק בזמן, רגועים ומחויכים.

מחפשים עבודה בהייטק? יש לנו מגוון משרות להציע לכם >>>

4. אף פעם אל תגידו לא לארוחת צהריים

גם אם יש לכם לחץ רב על הראש וגם אם אתם מרגישים שלא תספיקו שום דבר בזמן, לפחות בשבוע הראשון – אמרו כן בשמחה לכל הזמנה לארוחת צהריים. הימים הראשונים לעבודה הם ההזדמנות הטובה ביותר להכיר את החברים החדשים שלכם לעבודה וארוחת הצהריים היא לעיתים האפשרות היחידה לעשות זאת (גם אם אפשר לאכול רק בקפסולות). לכן חשוב לפנות לכך זמן! טיפ קטן נוסף, אם כבר יצאתם עם קולגות לארוחת צהריים, נסו להקשיב טוב למה שהם מספרים, לבחון את הסביבה שלכם ולהבין מהם יחסי הכוחות בחברה החדשה.

5. תנשמו עמוק, תגיבו באיפוק

לפחות בימים הראשונים, הימנעו מלנסות להיות הכי צודקים או הכי חכמים. גם אם אתם אנשים עקשנים בעלי דעה חזקה, נסו לשים את זה בצד לזמן הקרוב. נסו להיות קשובים ליעדים שהבוס או הבוסית החדשים שלכם מציבים לחברה ולכם, זה הזמן לנסות להבין את התמונה הגדולה ולרשום לכם נקודות למחשבה. הימנעו מאמירות רדיקליות כמו "איך זה יכול להיות שעדיין משתמשים בזה?" או "צריך לעשות את הכל מחדש!". גם אם אתם בטוחים שאתם צודקים, שמרו את זה בימים הראשונים לעצמכם. כשתהיו בטוחים במקום החדש ותבינו בדיוק איפה אתם עומדים – אז תוכלו להציע רעיונות חדשים לחברה. 

6. צאו לסיור במשרד

אם יש לכם כמה דקות פנויות, אל תבזבזו אותן בבהייה בפייסבוק או ב- Whatsapp. לכו לשוטט קצת במשרדים, חפשו את פינת הקפה, הבינו איפה כל צוות יושב, טיילו ב- open space והכי חשוב – נסו לומר שלום לכמה שיותר אנשים! זה הזמן להתמקם כמו שצריך ולהתחיל להרגיש קצת יותר בבית. בשביל זה, לא מספיק שתשבו בעמדה החדשה שלכם, כדאי שתדעו בדיוק איפה הדברים נמצאים ואיך קוראים לכל בעלי התפקידים שתעבדו מולם. ככל שתמהרו לעשות זאת, כך תרגישו יותר בנוח בעבודה החדשה שלכם.  

7. סיימו את היום באווירה טובה

דברים לא הלכו בדיוק כמו שרציתם? לא נורא! חשוב לזכור שהרבה פעמים אנחנו שמים לעצמו ציפיות גבוהות מדי בכל מה שקשור להתחלות חדשות, בטח אם מדובר בעבודה חדשה. אז אל תהיו קשים עם עצמכם אם לא הכל הלך חלק. נסו להפיק לקחים ממה שהלך פחות טוב לקראת מחר וצאו מהמשרד עם חיוך ובאווירה טובה. אם מתעוררים בכם חששות מסוימים, השתדלו לא לקפוץ למסקנות לגבי התאמתכם לחברה או לתפקיד, עם הזמן תראו שתקבלו פרספקטיבה נכונה יותר לגבי העבודה החדשה.

מוכנים למצוא עבודה חדשה? יש לנו מגוון משרות להציע לכם >>>

דברו איתי כדי למצוא את המשרה הבאה שלכם!