בלוג-און

5 טיפים לאנשי הייטק שרוצים להתקדם לתפקידי ניהול!

עובדי הייטק אשר נמצאים בעולם זה זמן רב מרגישים לעיתים קרובות שהגיעו לתקרת זכוכית מסוימת, תחושה זו עולה בדרך כלל בקרב אלו שהצליחו להשיג את מטרותיהם האישיות והמקצועיות. תפקידי ניהול בהייטק עשויים להיות פתרון טוב לתחושות אלו עבור רוב בעלי התפקידים הטכנולוגיים בהייטק, תפקידי ניהול מזמנים אתגרים מקצועיים חדשים, פיתוח אישי ומשכורות טובות יותר, כמובן. אז איך מתקדמים לתפקידי ניהול בהייטק?

1. ענו על השאלה – האם יש לי את מה שצריך בשביל להיות מנהל/ת?

לא פשוט לענות על שאלה כמו זו בכנות, גם אם אתם מהרהרים על כך רק ביניכם לבין עצמכם. פרקו את השאלה לשתי שאלות קטנות יותר – האם יש לכם את הרצון לנהל אנשים בעולם ההייטק? אם כן, האם יש לכם את היכולות הבין-אישיות לעשות זאת? זכרו שכמעט בכל תחום בהייטק התפקידים הבכירים מתחלקים לשניים – בכירים טכנולוגיים ובכירים ניהוליים. כך שתפקידי ניהול הם לא הדרך היחידה להתקדם ובדרך כלל קידום לתפקיד ניהולי ידרוש מכם להתרחק מהקוד ומהטכנולוגיה. חישבו טוב לאן אתם רוצים לכוון את עצמכם ואת הקריירה שלכם, האם אתם רואים את עצמכם מנהלים צוותים ופרויקטים ברמת המאקרו או שהייתם מעדיפים להישאר קרובים לטכנולוגיה? האם אתם רואים את עצמכם נשארים Hands On בקוד? או שיש לכם את הרצון לנהל אנשים ולהוביל תהליכים?

2. נסו להתקדם מתוך החברה

אם החלטתם שברצונכם להתקדם לתפקידי ניהול – הדרך הכי טובה לעשות זאת היא מבפנים. לא משנה באיזה תחום אתם נמצאים, פיתוח תוכנה, אבטחת מידע, או QA, צברו ניסיון בתפקיד שלכם והראו כישורי ניהול המתאימים לתפקידים בכירים. זכרו שבסופו של דבר איש הצוות המקצועי ביותר הוא זה שככל הנראה יקודם לתפקידי ניהול במידה ותהיה אופציה כזו. למרות זאת, לא תמיד מתאפשר לקפוץ מתפקיד טכנולוגי כזה או אחר לתפקידי ניהול. לעיתים קרובות תדרשו לבצע תפקיד מעבר שיקדם אתכם עוד צעד אחד קדימה. בינתיים, נסו להרחיב את הגדרות התפקיד הנוכחי שלכם ונכסו לעצמכם תחומי אחריות נוספים. בנוסף, הדקו קשרים עם אנשים בארגון בשביל להבין יותר לעומק את מתודולוגיית העבודה ברמה רחבה יותר מאשר התפקיד הספציפי שלכם. במידה ואתם רואים שבחברה שלכם לא נפתחת אופציה לקידום לתפקידי ניהול, נסו למצוא חברות אחרות אשר מחפשות מועמדים בעלי ניסיון טכנולוגי עם פוטנציאל ניהולי ויכולת הובלת תהליכים.

מחפשים להתקדם בהייטק? לכל משרות ראשי הצוותים והבכירים לחצו כאן >>>

3. בקשו פידבק מהממונים עליכם

אם אתם מעוניינים להתקדם בהייטק לתפקידי ניהול, חשוב מאוד שתדעו איך רואים אתכם הממונים עליכם והעמיתים שעובדים איתכם. בקשו מהמנהל/ת שלכם להעריך את הביצועים שלכם עד כה והדגישו כי אתם מעוניינים בפידבק כדי לראות האם אתם עשויים להתאים לתפקיד ניהולי בהמשך הדרך. בקשו מהמנהל/ת להעריך אתכם לא רק על ביצועים טכנולוגיים ועמידה בדד-ליינים אלא גם על הדינמיקה שלכם בתוך הקבוצה, היכולת להוביל בלי לקחת יותר מדי שליטה ותגובותיכם במצבי לחץ. במקביל, בקשו מעמיתיכם (בצורה פחות פורמלית כמובן 😊) לדעת מה הם חושבים שנקודות החוזקה שלכם כאנשי צוות ואיפה אתם יכולים להשתפר. לא רק שהדבר יראה לסובבים אתכם שאתם פתוחים למשוב אלא גם שאתם קשובים לדעתם של חברי הצוות שלכם, דבר שחשוב שכל מנהל בהייטק יסגל לעצמו.

4. אל תפחדו מחוסר ניסיון

הביטו סביבכם, שמתם לב שבעולם ההייטק במרבית עמדות הניהול עומדים אנשי מקצוע שהגיעו לתפקיד זה על סמך ידע טכנולוגי בלבד? שמתם לב שכמעט כל המנהלים בהייטק לא באמת קיבלו הכשרה רשמית בניהול ומנהיגות? לרוב מספיק שיש לכם ידע טכנולוגי או ניסיון בתחום ספציפי שהחברה זקוקה לו ועל סמך אלו תקודמו לתפקידי ניהול. כך למשל, אם חברה מחפשת ראש צוות QA אוטומטי בעל/ת ניסיון בבדיקות מערכות Web ואתם עבדתם על פרויקטים מסוג זה, יש סיכוי שתתקבלו לתפקיד גם אם לא ניהלתם צוות בעבר, במיוחד אם אתם מנסים להתקדם מתוך החברה ולא מחוצה לה. הציעו את עצמכם למשרות ניהול שנפתחות על בסיס הניסיון הטכנולוגי שלכם, היכולות הבין-אישיות שלכם, סדרי עדיפויות, יכולות ניהוליות הקיימות בכם באופן טבעי ומוטיבציה.

5. חזקו את היכולות הטכנולוגיות שלכם

בתפקידי ניהול, יהיו לכם פחות שעות חופשיות לפנאי, יותר סמכויות והרבה יותר דרישות. לכן, חשוב שתחזקו את הכישורים הטכנולוגיים שלכם לפני שאתם מקבלים את תפקיד הניהול הראשון שלכם. חישבו אילו יכולות טכנולוגיות הייתם רוצים לרכוש או לשפר? מה הייתם רוצים להביא לשולחן בתור מנהלי צוות מבחינת הידע הטכנולוגי? בנוסף, שאלו את עצמכם אילו יכולות טכנולוגיות מועילות למנהלים שלכם ביום יום והאם יש לכם אותן? אם כן באיזו רמה והאם ניתן לשפר יכולות אלו? האם אתם מעודכנים בכל המגמות הטכנולוגיות החדשות בארגון? זכרו שבתור מנהלי צוות תצטרכו ללמוד כל הזמן על מנת להישאר מעודכנים בטכנולוגיות הכי מתקדמות. נסו להאיץ את תהליך הלמידה שלכם בין התפקיד הטכנולוגי לבין התפקיד הניהולי הראשון ולשדרג את הידע שלכם לקראת הקידום בעזרת קורסים באתרי אונליין כמו Udemy או Coursera.  

מוכנים לצעד הבא שלכם בעולם ההייטק? יש לנו מגוון משרות טכנולוגיות להציע עבורכם >>>

 

דברו איתי כדי למצוא את המשרה הבאה שלכם!